Dotace na solární panely jako způsob, jak ušetřit při investici

Dotační programy jsou tu od toho, aby usnadnily výběr nových investic a pořízení moderních technologií, jejichž cena není příliš nízká. Kromě často probíraných kotlíkových dotací existují také dotační programy zaměřené na solární panely. Ty mohou z dlouhodobého hlediska přinášet opravdu zajímavé úspory elektřiny, což je v situaci, kdy se její cena vysoká, rozhodně na místě. Jak fungují dotace na solární panely a v jakých případech je můžete využít?

Nová zelená úsporám

Dotace na fotovoltaické systémy jsou součástí programu Nová zelená úsporám. Podpora se týká fotovoltaiky pro novostavby a výstavby nízkoenergetických domů. Požádat mohou také rekreační objekty, kde má daný člověk alespoň dva roky vedený trvalý pobyt. Obecně se však připravte na to, že vyhodnocení žádosti o dotaci nějaký čas trvá.

Pozor a zpětné vyplácení dotace

Díky dotacím výrazně ušetříte na pořízení poměrně drahých fotovoltaických systémů. Problém však může spočívat v tom, že se taková dotace čerpá zpětně. To v praxi znamená, že peníze dostanete vyplacené až na základě dokladu o pořízení. A ten musíte nejdříve zaplatit ze svých ušetřených peněz. Stále se tak jedná o investici, pro kterou musíte určitým způsobem šetřit.

Foto: Pixabay

Maximální výše dotace na fotovoltaické systémy

A jaká je maximální možná výše dotace? Získat můžete až 200 000 korun při pořízení systémů pro jeden rodinný dům. Musí se však jednat maximálně o 50 % celkových nákladů na pořízení fotovoltaiky. V rámci zlepšení energetické náročnosti a výhodnosti vlastního bydlení si můžete zařídit ještě další vylepšení, na která se vztahují dotace. Konkrétně jde o tepelné čerpadlo, nové zateplení nebo domácí nabíjecí stanici. Aby bylo podání žádosti o dotaci úspěšné, je nutné správně vyplnit všechny formalit a doložit potřebné doklady.  Naštěstí však nejde o nic příliš komplikovaného, takže zařízení takové dotace by neměl být problém.

Zdroj: https://www.woltair.cz/blog/dotace/fotovoltaika-v-roce-2022-jak-ziskat-dotaci

Náhledové foto: Pixabay