01_brouseni

Domácí broušení nožů

Vaření se může stát bez ostrého nože skutečným utrpením. V kuchyni je ostrý nůž zkrátka nutnost. Ani sebelépe nabroušený nůž nevydrží ostrý donekonečna. Abyste nemuseli nože pořád nosit na nabroušení, je vhodné naučit se je brousit doma svépomocí. Na nabroušení nožů si tak nemusíte vyhrazovat celé odpoledne. Jaké tedy existují pro broušení nožů metody? 

Způsoby broušení

Nože lze brousit různými způsoby, které lze provádět doma. Z těch nejběžnějších je na místě jmenovat následující:

 • Ocílka
 • Olejový brousek
 • Elektrické ostření
 • Brousící kolečka

Broušení ocílkou

Jedná se o způsob, který často využívají filmaři. Na pohled je totiž poměrně efektní. Mnohem důležitější je ovšem jeho efektivita. Při broušení má člověk ocílku v jedné ruce, v druhé nůž. Vlastní broušení má podobu přejíždění nožem po ocílce. K tomu, aby bylo nabroušení skutečně kvalitní a maximálně efektivní, je třeba přejíždět nožem po ocílce po celé délce a důležité je i to, aby nůž mířil kolmo na ocílku. Broušení přes ocílku je však ve skutečnosti velmi pomalé.

02_brouseni

Nože: Zdroj obrázku Pixabay.com

Olejový brousek

Použití lehce naolejovaného plochého brusného kamene je dalším častým způsobem broušení čepelí v domácnosti. Broušení nože probíhá ve dvou tazích po brousku ve směru od sebe a k sobě, vždy s otočenou čepelí. 

Elektrické ostření

Zatímco dříve se elektrické brusky hodily svým vzhledem spíše do dílny, dnes disponují designem, který skvělě zapadne i na kuchyňskou linku. I za cenu pod 2 tisíce korun tak budete mít k dispozici možnost okamžitého, spolehlivého a rychlého broušení nožů kdykoliv bude třeba.

Brousící kolečka

Na konec jsme si nechali možná nejjednodušší a nejrozšířenější způsob broušení nožů. Brusky v podobě dvou řad koleček, mezi kterými se dlouhými tahy čepel brousí, jsou nejběžnějšími mechanickými bruskami a svoje uplatnění naleznou v každé domácnosti.

Čepele nožů: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

13 komentářů

 1. Jan Odpovědět

  To je článek na pár facek. Už je ten fakt, že ocílkou se nebrousí, ale obtahuje, nůž kolmo k ocílce je taky nesmysl. A ostatní je jen hodně chudý výčet, čím se dá brousit. Jak a proč, to ať si laskavý čtenář taky najde sám. Za tohle někdo taky dostává plat?

 2. Václav Lang Odpovědět

  Proboha co je to za hovadiny????
  Na ocílce se dohlazuje ostří po broušení. Tupý nůž na ni nenabrousíte. A jezdit po ocílce ostřím kolmo, je hrozný blud!!!
  Po olejovém nebo namočeném brusném kameni se nůž vede pod úhlem 45° a vždy od sebe, aby nevznikala na ostří jehla. S jedním brusným kamenem si nevystačíte.
  Brousit nůž na brusce??? To si dělá pan novinář srandu, nebo je tak tupý??!! Na brusce se nůž leda tak zku..í. Navíc přijdete o kus nože, stejně jako na brusných kolečkách.
  TVL ještě není apríl !!! Raději se už o nic ,,nepodělujte.“

 3. Bohumil Odpovědět

  Ono stačí mít v kuchyni brousek na kosu a čepel občas přetáhnout.Za další nejvícse nože tupí ve vodě,nůž je potřeba po použití otřít hadrem a nedávat do dřezu a vody!!!

  1. Vašek Odpovědět

   Nejlépe se nůž nabrousí na brousku pod vodou. A kosa se brousila mokrým brouskem, který se nosil v toulci s vodou. Toulec byl buď z kravího rohu nebo z plechu. To jsou zkušenosti z minulého století, rsp.tisíciletí.

 4. Jaroslav Odpovědět

  Autor článku pan Martin Straka se rozepsal o něčem, čemu nerozumí. Tak jen pro jnfo, ocílkou se nůž nebrousí ale rovná ostří. A to rovnání má také svá pravidla. Když vidím někdy řezníky, jak používají ocílku, musím se smát. Ani v učení je to nenaučili. Nebo zrovna chyběli.
  Ale je to stejně odvaha, trousit takhle rozumy.

 5. František Dušák Odpovědět

  Mohl by mi ten doktor B.L.B. vysvětlit, jak se obtahuje nůž kolmo k ocílce? Tomu bych nesvěřil ani rybičku aby si neublížil. Další vystudovaný, který se neumí uživit, tak píše kraviny.

  1. Milan Odpovědět

   Myslím si že jste tu kolmost asi špatně pochopili všichni. Jde o horizontální rovinu. Nikoli o Horizont. verz. Vertikal. roviny. Ale pouze o horizontální rovinu, čily buď ve tvaru + nebo x. Ale v podstatě je to další nesmysl !!

 6. Franta Kreisinger Odpovědět

  Jó dneska díky internetu může rozdávat „moudré rady“ skoro každý, kdo má do zadku díru. 🙂

 7. Milan Odpovědět

  Je pravda že je tam mnoho bludů 1. Ale, ocílkou se nože nebrousí ale po broušení se srovná ostří a potom se pouze udržuje ostří. 2. Brusný kámen se nikdy nenamáčí žádným olejem ale pouze a vždy vodou. 3. Malá poznámka: při výrobě se nože brousí zcela jistě na bruskách, tak proč by se podle vás nemohly brousit ?? 4. A při broušení se nůž drží v cca 18-20 stup. z jedné strany. ( celkově cca 35-40) A navíc při každém broušení (sorry) přijdete o kus nože. Myslím si že jste se tady vůbec neměl vyjadřovat o něčem, o čem víte stejně jako autor.

 8. Uve Odpovědět

  Nevím jak autor, ale já brousím nože radecem. Dělám to už více jak čtvrt století a ono to funguje. Co je to Radeco ? Polotovar z rychlořezné oceli ze kterého se vyrábí soustružnické nože.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *