Do jaké vzdálenosti od plotu lze sázet stromy a keře

plot

Stromy a keře jsou často používány k tomu, aby vytvářely pocit soukromí při pobytu na zahradě. Je proto logické, že je většina lidí sází v blízkosti plotu. Zatímco vlastní plot tvoří fyzickou bariéru a definuje skutečnou hranici pozemku, zeleň slouží spíše pro zamezení zvídavým pohledům. Pro sázení stromů a keřů u plotu však platí určitá pravidla. Je to celkem logické, neboť kořenový systém i větve mohou snadno přesáhnout až na sousední pozemek a na sousedské spory je zaděláno.

Sázení stromů a keřů

Zákon hovoří jasně: pokud hodláte sázet stromy s výškou větší než tři metry, musíte tak učinit ve vzdálenosti ne menší než tři metry od plotu. U keřů menších stromů je limit 1,5 metru. Jelikož v dřívějších dobách takové pravidlo neplatilo, velmi často se můžeme samozřejmě setkat s tím, že jsou stromy mnohem blíže plotu. V dnešní době to však může být problém.

plot

Foto: Pixabay

Dohoda jako nejlepší řešení

V některých případech je samozřejmě dodržení uvedených pravidel poměrně problematické. Zahrada může být malá na to, aby byly stromy v této vzdálenosti od plotu, nebo mohou její jiné dispozice naplnění zákona komplikovat. V takovém případě nezbývá nic jiného než se pokusit se sousedem dohodnout. S jeho souhlasem nebude problém si strom vysadit kdekoliv.

A jak řešit situaci, kdy větve stromu přesahují na sousední pozemek? Soused má práva větve zasahující do jeho pozemku odstranit, musí tak však učinit poté co majitele stromu upozornil a také musí k řezání větví přistoupit ve vhodném vegetačním období daného stromu.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/jak-daleko-od-plotu-muzete-vysadit-stromy-a-kere/

https://www.remaxdelux.cz/jak-daleko-od-plotu-je-mozno-sazet-stromy-29-1-2020

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.