Dejte šanci artyčokům: zelenina, kterou ocení nejen hmyz

artyčoky

Na první pohled vás tato zelenina zaujme bohatým květenstvím.  Bohaté květy budou největší chloubou vaší zahrady a potěší i mnohý hmyz, třeba včely. I když nejsou artyčoky tolik známé, jejich sazenice se dají běžně koupit. Seženete je s největší pravděpodobností i v zahradních centrech. Tuto nenáročnou rostlinu si můžete vypěstovat i vy sami doma.

Seznamte se s artyčoky

Gigantické květy připomínající na první pohled bodláky svědčí především opylovačům. Jejich květy jsou velké asi jako hlava květáku. Jedná se především o trvalky, které vám mohou vydržet i několik let.

Pod jejich slupkou se ukrývá i lahůdka o velikosti golfového míčku. Nelze však tyto květy jíst hned syrové. Požívat je můžete až po tepelné úpravě. Nejlépe chutnají na másle, jako sterilizované je můžete použít i na vaši pizzu. Srdíčko artyčoku je pravý poklad, zkuste si ho vychutnat i vy.

artyčoky

Foto: Pixabay

Artyčok je mrazuvzdorný

Kdo chce artyčoky vypěstovat přímo ze semen, je zapotřebí semena vysévat už během zimy.

Nižší teploty snese poměrně dobře, pokud se ale chystáte semínka zasadit, chraňte půdu před mrazy, použít můžete kupříkladu mulč nebo bílou textilii. Zpočátku bude u mladých sazenic zkraje jara důležité i hnojivo a dostatečná zálivka. U dospělých jedinců můžete zalévat jen pozvolna. Sklízet je možné až do podzimu. Hnojivo obohaťte větším množstvím draslíku.

Boj se škůdci

Mladé rostlinky chraňte před škůdci jako jsou třeba slimáci. Nedejte příležitost ani mšicím, vsaďte na přírodní domácí postřiky. I artyčoky mohou nezvaní škůdci během chvíle napadnout.

Zbarvená poupata budou vždy řádnou odměnou. Je však třeba počítat i s dostatkem místa, trsy zaujímají 1,5 metru výšky a 90 cm šířky. Je vhodné dodržet při pěstování i dostatečný odstup, 60 až 90 cm bude dostačujících. V polovině května je možné sázet již i venku. Tak hurá na ně.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/zahrada/artycok-pestovani-sklizeni-vysadba-rozmnozovani/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.