Co znamená plíseň v květináči a co s ní

plisen

Vznik plísně na povrchu zeminy kolem pěstovaných rostlin je častým problémem, se kterým se potýkají nejen zahrádkáři na svých záhonech, ale také pěstitelé v domácím prostředí. Ať již se ale jedná o záhonek nebo květináč, v obou případech samozřejmě platí, že plíseň je problém, se kterým je třeba začít hned bojovat.

Kde se bere plíseň?

Plíseň se v mnoha případech vytvoří na povrchu zeminy jakožto důkaz špatné techniky zalévání. Nebezpečné je to proto, že plíseň napadá jak vnější tělo rostliny a její listy, ale současně i kořenový systém. To vede v následně k úhynu celé rostliny, a to poměrně snadno a rychle.

Nejenom přehnaným přeléváním však může plíseň vzniknout. Důvodů, díky kterým plíseň vznikne, může být vícero. Přehnané hnojení je spolu se špatným zaléváním jednou z nejčastějších příčin a velmi častou chybou, která může vznik plísně vyvolat. Především během zimního období často dochází k přehnojení s představu, že se na jaře bude rostlině díky velkému množství hnojiva dobře dařit. To je ovšem chybný předpoklad a přehnané hnojení vede obvykle k přesně opačnému výsledku. I zde platí známé pořekadlo, že méně je někdy více.

list

Foto: Pixabay

Jak s plísní bojovat?

Rozpoznat plíseň od nánosů vápna či soli je poměrně jednoduché a následná akce cílící na zničení plísně by měla být co nejrychlejší a nejefektivnější. V první řadě se snažte vždy odstranit poškozený a napadený substrát tak, že ho rychle vyměníte za nový. Při přesazování vždy dbejte na to, aby byl květináč před opětovným zasazením dobře umytý, nejlépe ho vymyjte octem, který má dezinfekční účinky.

K novému substrátu je dobré přimíchat obyčejnou skořici, ta má totiž protiplísňové účinky. Při přesazování rostliny také vždy dbejte na dostatečné provzdušnění hlíny, díky němuž se k rostlině dostává potřebné množství živin a růstu plísní nikterak nepomáhá. Provzdušnění, přesazení do nového substrátu a působení skořice tvoří účinnou kombinaci proti vzniku plísní v květináči.

Zdroj informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/plisen-v-kvetinaci-20220228.html?cx_testId=4&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.