Jak se správně starat o citrusy pro maximální úrodu

Věděli jste, že si můžete vypěstovat vlastní citrony, mandarinky a podobné citrusovité plody? Základem je správná odrůda znalost základů pěstování těchto rostlin, aby se vám povedla co největší úroda. A když se zadaří, budete překvapeni skvělou chutí domácích citronů, které se nedají srovnávat s těmi, jaké koupíte běžně v obchodě.

Důležitý je správný zimní odpočinek

Citrusovité jsou poměrně zvláštní rostliny, protože vyžadují zimní odpočinek. Po vydatném letnění, kdy mohou být i přímo venku na sluníčku je nutné zajistit jim odpovídající místo pro zimování. Klíčové je splnění dvou podmínek. Ve vybrané místnosti by měla být nižší teplota zhruba kolem 10 stupňů či trochu méně. K tomu je navíc potřeba přidat i dostatečné množství světla. Během zimy totiž u většiny druhů dochází ke kvetení nebo alespoň dozrávají plody z pozdního léta. A k tomu potřebuje rostlina dostatek světla. Ideálním místem tak je světlá chodba nebo zimní zahrada.

Nezapomeňte na opylování květů

Pokud citrusy stihnou vykvést během doby, kdy jsou venku, postará se o opylení květů hmyz. Když je ale pěstujete v uzavřeném prostředí, nebo kvést začnou až na zimovišti, je nutné nezapomenout na opylení květů. To zvládnete s pomocí malého štětečku nebo vatové tyčinky do uší. Po opylení se také připravte na to, že zrání plodů trvá poměrně dlouho. Mnohdy až půl roku, než si budete moci vychutnat chutný domácí citron. Za to čekání to však rozhodně stojí.

Foto: Pixabay

Pozor na zálivku

Aby mohla rostlina růst a věnovat se dozrávání plodů, je nezbytná voda. Během hlavní letní sezóny se nebojte i častějšího zalévání. V zimě je nutné kvůli nižším teplotám zálivku omezit. Stále by však substrát neměl být dlouho suchý. Pro prevenci přelití zároveň poslouží dostatečně velká drenážní vrstva. Citrusy také ocení přihnojení speciálními hnojivy, která mají vyšší podíl železa a neobsahují vápník. Aby nedocházelo ke zvyšování pH v substrátu, je pro zálivku nejlepší dešťová voda.

Zdroj: https://www.thespruce.com/lemon-tree-plant-profile-4846327

Náhledové foto: Pixabay