Prach

Co všechno obsahuje prach, který pouhým okem nevidíte

Úklid v mnohých domácnostech se nyní stal ještě mnohem diskutovanější tematikou. Přibližně čtvrtina Čechů jej realizuje mnohem častěji než před vypuknutím pandemie. Nový průzkum společnosti Dyson hovoří vcelku jasně. Divit se tomu ale nelze, vždyť prach obsahuje spoustu částeček, které pouhým okem nevidíme, nicméně mohou nám hodně uškodit. O co všechno se jedná a jakým způsobem mohou negativně působit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Neviditelné složky negativně ovlivňují naši pohodu

Právě takto hovořil výzkumník v oboru mikrobiologie působící ve společnosti Dyson, Dennis Mathews. Naše povědomí o neviditelných součástech prachu je poněkud omezené, tím si můžeme být jistí. Prach představuje poměrně složitý systém částic. Obsahuje například:

  • odumřelé kožní buňky,
  • vlasy, roztoči,
  • výkaly roztočů,
  • bakterie,
  • viry,
  • plísně,
  • drobný hmyz
  • a další složky.

Spousta takovýchto částic je viditelná pouze pod mikroskopem. I proto spousta lidí nemá o prachu a jeho složení úplné představy. I toto může ovlivnit naši pohodu. Kdybychom částice viděli, zřejmě bychom reagovali jinak.

Prach

Prach: Foto Radek Štěpán

Výkaly roztočů jako spouštěči alergií

Jsou to právě výkaly nejrůznějších roztočů, jež fungují jako spouštěcí mechanismy pro nejrůznější alergenní onemocnění. Tyto výkaly tvoří až 13 % z celého množství prachu, což není zanedbatelné množství. Jinak ale třeba ve výzkumu překvapily respondenty také prachové částice jdoucí z komína. Dokonce 7 % z nich vyjádřilo údiv nad tím, že jsou v prachu obsaženy viry.

Vysavač

Vysavač: Foto Radek Štěpán

Abychom zůstali zdraví

Prach doma uklízí kvůli tomuto důvodu třetina respondentů. 77 % z nich uvádí, že méně prachu v domácnosti vytváří potřebné zdravé prostředí. Mathews hovoří o tom, že by se mělo uklízet každý den. Ruku na srdce, dělá to jen málokdo z nás.

Zdroj info: Dyson.cz

Prach: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *