02_lednice2

Co dělat když lednice zapáchá

Bez lednice se dnes již neobejde nikdo a potřebujeme jí prakticky neustále. Jako každý jiný spotřebič nebo pomocník v domácnosti i lednice ale občas přestane fungovat k naší plné spokojenosti a je třeba náš zásah k tomu, aby bylo vše opět v pořádku. Mezi nejčastější problémy, které nám lednice může připravit je vznik námrazy (byť k tomu díky moderním lednicím se systémem NoFrost dochází stále méně), a také nepříjemný zápach, který dokáže zkazit kvalitu všech potravin, které se v ní zrovna nachází. Jak se zápachem v lednici bojovat?

Vznik zápachu v lednici

V lednici vzniká zápach několika způsoby. Když vám lednice přijde z obchodu, říká se, že „voní novotou“. To má sice spíše přenesený pozitivní význam, reálně jsou ale cítit plasty a další konstrukční materiály, což není u zařízení na skladování potravin příliš žádoucí.

Druhým typem zápachu je ten, který se line z odpadního kanálku. Řada lidí o jeho existenci ve skutečnosti nemá ani ponětí, přesto je velmi častým zdrojem zápachu.

Zápach samozřejmě mohou způsobovat i některé aromatické potraviny jako ryby, sýry apod. Stačí ale i obyčejný okurkový salát uložený v lednici a okurkovou příchuť bude mít nejspíš po chvíli i v jiné polici položený zatavený sýr.

Výrobci lednic se snaží přidávat i funkce, které mají pachy v lednici eliminovat. Ty většinou fungují na principu ionizace vzduchu a generování ozonu, případně jsou používány aktivní filtry. Tyto systémy však fungují jen do určité míry a nikdy nezbaví lednici pachů úplně. Je proto vhodné jim trochu pomoci.

01_lednice2

Foto: Pixabay

Eliminace pachů

V případě pachu nové lednice je řešení snadné. Nechte jí před prvním použitím dostatečně dlouho vyvětrat, pečlivě otřete a umyjte všechny části. Nezapomeňte přitom ani na záhyby těsnění apod. Pravidelné čištění lednice je koneckonců jedním z nejúčinnějších způsobů boje proti pachům v lednici. Věnujte mu čas a energii alespoň jednou za měsíc. Vždy byste při něm měli vyčistit i zmíněný odtokový kanálek. Výrobce vám pravděpodobně přibalil i speciální kartáček na jeho čištění. Pokud ne, nic se neděje a vystačíte si s obyčejným brčkem.

Pokud jde o průběžné odstraňování pachů z příliš aromatických potravin, na místě je umístění pohlcovače pachů přímo do útrob lednice. Pohlcovače pachů lze koupit v podobě malých zařízení, stejně tak je ale možné využit přirozené schopnosti některých přírodních látek a produktů. Jako přírodní pohlcovač pachů tak může sloužit miska s mletou kávou, rozpůlené jablko, sklenice s octem, anebo plátky citronu, opět v malé misce s vodou.

Kromě toho bude mít samozřejmě pozitivní efekt i uzavírání aromatických potravin do krabiček, dóz, anebo alespoň jejich překrývání potravinářskou fólií.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *