Okapy

Co všechno je třeba před výběrem vědět o okapech?

Okapy potřebuje každý dům. Jejich úkolem je odvést dešťovou vodu ze střechy domu mimo plochu domu. A stejně jako ostatní prvky domu si okapy pořizujeme na hodně dlouhý čas. Měli bychom je proto vybírat pečlivě a s rozmyslem a také se o ně umět postarat.

Jaký vybrat materiál?

Na trhu najdete opravdu velkou škálu materiálů o různé kvalitě, životnosti i ceně. Tradičním řešením jsou pozinkované okapy z oceli, mědi, titanzinku, hliníku či plastu. Pozinkované okapy jsou klasika, která stojí nejméně, ale zato vyžaduje největší údržbu a má nejmenší životnost.  V případě lakovaných okapů z oceli jde však o něco jiného. Pozinkovaná ocel se svými mechanickými vlastnostmi a ochranou proti korozi právě v podobě laku/barvy představuje delší životnost i snadnou údržbu. Titanzinkové okapy vám vydrží několik desítek let. Vyrábí se ze slitiny titanu, zinku a mědi. Na údržbu náročné nejsou, avšak nenabízejí žádnou barevnou škálu. Naopak barevnou pestrost nabízí plastové okapy či již zmiňované lakované. Měděné okapy se považují za nejkvalitnější, ale také nejdražší materiál. Dost často se právě měď mění za plast, kvůli zlodějům.

Na co ještě myslet?

Mimo žlabů a svodů je součástí okapového systému ještě několik komponentů. Mezi ně patří například žlabové čelo, spojka pro spojení dvou žlabů, objímky svodů, žlabový kotlík atd. Veškeré okapové příslušenství však nemusíte kupovat ihned, ale i dodatečně. Třeba zábrany proti přelití žlabu či zachycovače listí můžete pořídit i posléze. Všechny komponenty okapového systému musí na sebe navazovat, to je jediná podmínka.

Péče o okapy

Aby okapy vydržely co nejdéle, je dobré o ně pečovat. Jednou, nejlépe dvakrát ročně je zkontrolovat. Zaměřte se hlavně na těsnost spojů a na to jestli nejsou žlaby či svody nějakým způsobe pohnuté. Okapy prohlédněte zejména po zimě, kdy je největší pravděpodobnost, že by se poškodili. Co se týká čistění, podokapní žlaby a svodové roury vyčistíte nejlépe proudem vody. Díky tou vás nepřekvapí ani přívalové deště, které by jinak za ucpaných okapů třeba listím, mohly napáchat škodu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *