Hypotéka při rozvodu

Co s hypotékou při rozvodu?

Existují tři základní scénáře, co je možné udělat s hypotékou po rozvodu. Podívejte se, o co se jedná a jaké jsou podmínky a úskalí každé z možností.

Dohoda a pokračování ve splácení

První administrativně jednoduchou variantou je domluva na splácení hypotéky až do jejího konce. To má však tu nevýhodu, že je zde velmi vysoká náročnost na samotnou domluvu. Po rozchodu si totiž ani jeden z partnerů nemusí chtítvzít takříkajíc na triko případné problémy se splácením ze strany druhého partnera.

Prodej nemovitosti – prodat s hypotékou nebo bez?

Další možností je prodej nemovitosti. V první variantě je možné za utržené peníze předčasně splatiti hypotéku. To se vyplatí v období, kdy končí fixace. U některých poskytovatelů může být tato možnost zatížena poměrně vysokými poplatky.

Druhou variantou je prodej nemovitosti, která je zatížena hypotékou. K tomu je však zapotřebí souhlas banky s novým kupcem, který kromě nemovitosti přebírá a odkupuje i vaši hypotéku a je nutné, aby k tomu byl způsobilý. Nevýhodou je, že potenciálního kupce mohou odradit právě podmínky konkrétní hypotéky.

Hypotéku si nechá jeden z partnerů

Existuje také možnost, že bude hypotéka převedena na jednoho z partnerů. V tomto případě je nutné, aby byl dostatečně bonitní a splňoval kritéria pro uznání dané hypotéky. Často se však stává, že je to nemožné. Tuto situaci je možné vyřešit tím, že si partner vezme hypotéku s někým jiným a společně tak opět dosáhnou na požadované limity. Nevýhodou bývá navýšení hypotéky za účelem finančního vyrovnání druhého partnera. V této situaci velmi záleží na domluvě s poskytovatelem, který může nabídnout výhodnější podmínky nebo je drobně upravit.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *