Co jsou odvětrávané fasády

Odvětrávaná fasáda

Odvětrávaná fasáda se řadí mezi investice, která se většinou velmi rychle zúročí. Nejrozšířenější jsou pochopitelně klasické kontaktní systémy zateplení pojímající hlavně polystyrenové desky anebo minerální vatu. Prvotní náklady na realizaci takovéto fasády jsou skutečně minimální, nicméně z pohledu celkového tepelného komfortu ve finále určitě ušetříte. Problém u standardního zateplení bohužel tkví v tom, že fasáda nedokáže takzvaně dýchat a může dojít ke vzniku plísní v důsledku kumulující se vlhkosti.

Princip odvětrávané fasády

Aktivní ochranný plášť budovy. Takto přesně je odvětrávaná fasáda mnohdy nazývána. Její fungování v podstatě spočívá pouze v tom, že mezi stěnou domu a fasádním systémem zůstává mezera, která umožní dokonalou cirkulaci vzduchu. Rizikové zadržování vlhkosti se tak v každém případě stává minulostí. Stavba je perfektně ochráněna před velkými nepříjemnostmi a i mikroklima v interiéru je naprosto skvělé.

Na montáž si můžete troufnout

Odvětrávané fasády je možné pochopitelně realizovat i svépomocí. Rozhodně se ale vyplatí vzít si k ruce člověka, který již stavby tímto způsobem zateploval. Získáte tak jistotu, že celé provedení bude kvalitní. Mnohdy totiž dochází k tomu, že není dodržena dostatečná mezera mezi pláštěm objektu a fasádním zateplením.

Systém Novabrik

Zajímavou volbou je systém odvětrávané fasády Novabrik Lite. Jedná se o stavebnicové záležitosti, takže to zvládne každá zručnější osoba. Je možné jej instalovat na jakoukoli stávající konstrukci. Tato nová cihla totiž může sloužit skvěle i jako krytí na již starou a časem poničenou omítku. Pro rekonstrukce staveb se hodí naprosto skvěle. Fasádu lze pohodlně díky její minimální hmotnosti převézt i na vlastním vozíku. Vše tedy bude naprosto jednoduché a rychlé.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.