Co s hromadou kaštanů? Vyrobte z nich dekoraci i šampon

kaštany

Co jiného se pojí k podzimu tak, jako právě kaštany! Právě teď nastala jejich sezóna, všude je jich plno a byla by velká škoda nechat je bez povšimnutí ležet pod stromem. Kaštany můžete využít mnoha způsoby. Vyrobíte z nich nejen pěknou dekoraci, ale také šampon, který může pomoci proti vypadávání vlasů.

K čemu můžete využít kaštany?

Když se řekne kaštany, většina z nás, především pak z řad rodičů, si představí výrobu roztomilých zvířátek. To je oblíbená podzimní aktivita, které jste se jako děti možná věnovaly i vy, nebo se jí věnujete se svými dětmi právě teď. Kaštany lze ale využít i jinými způsoby, nešly jen k výrobě zvířátek. Dáme vám pár tipů!kaštany

Foto: Pixabay

Babská rada proti rýmě

Naše babičky si uměli poradit s ledasčím a rýma pro ně nebyla žádný problém. Nespoléhaly se na spreje ani nosní kapky, ale často hledaly přírodní způsoby, jak se rýmy zbavit. A právě tady se dostávají do role kaštany.

Doporučuje se nasbírat právě tolik kaštanů, kolik je vám roků + jeden navíc. Kaštany poté uložte do plátěného pytlíku, otvor zašijte a pytlík si vložte pod polštář tak, aby vás při spaní netlačil. Tahle babská rada by vás přes zimu měla ochránit před rýmou.

Šampon proti vypadávání vlasů

Z kaštanů se dá také poměrně snadno vyrobit šampon, který vás vyjde jen na pár korun. Šampon z kaštanů může pomoci nejen proti mastným vlasům, ale také proti jejich vypadávání.

Očištěné kaštany rozsekejte na co nejmenší kousíčky. Drť vložte do hrnce, zalijte cca 400 ml vody a přiveďte k varu. Nechte chvíli probublávat a poté přeceďte do čisté nádoby. Do vzniklého šamponu přimíchejte vitamín E, škrob, trochu citronové šťávy a esenciální oleje dle vašeho výběru. Šampon skladujte v uzavíratelné lahvičce.

Neodmyslitelná podzimní dekorace

Kaštany lze samozřejmě mnoha kreativními způsoby použít i pro výrobu podzimní dekorace. Můžete z nich udělat věnec, položit je do misky společně s dalšími podzimními plody a nechat ji třeba na stole nebo je přidat do květináčů k rostlinám.

Tinktura pomáhající od mnoha neduhů

Věděli jste, že s kaštany mohou pyšnit léčivými účinky? Nebojte se této jejich schopnosti využít. Vyrobte si tinkturu která vám pomůže od celé řady neduhů.

Vezměte asi 20 kaštanů jemně nastrouhejte. Poté je nasypte do lahve, zalijte půl litrem 50% lihu a nechte měsíc luhovat. Během této doby několikrát protřepejte. Po uplynutí měsíce obsah přefiltrujte, vznikne vám tinktura, kterou skladujte ideálně v tmavé lahvi.

 

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/k-cemu-vsemu-se-hodi-kastany
Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.