Co rozhoduje u volby zateplení domu

Potřebujete ušetřit na nákladech za vytápění? Popravdě ne úplně vhodná otázka… Kdo by nechtěl? Optimální volbou je kvalitní zateplení domu, které bude schopno ochránit plášť celé stavby a v interiéru tak vytvoří dokonalou atmosféru, které bude tepelně zajištěná natolik, že nebude nutné vydávat žádné zbytečné náklady navíc. Podívejme se tedy, jaké jsou hlavní aspekty týkající se zateplení budov. O tom, že je jich poměrně hodně, není pochyb.

Pozor na účinnost, úsporu a návratnost investic

Jedinou měřitelnou záležitostí je pochopitelně celková návratnost investice do zateplení interiéru. Uvědomit bychom si měli především fakt, že při vyšších nákladech na zateplení se vám peníze budou vracet desítky let! Typické je zateplení fasády, které nabídne maximálně úsporu v hodnotě 40 %. Při statisícových nákladech na jeho realizaci nemůžete počítat s blízkou návratností. Pokud ale zase do zateplení napumpujete minimální částky, bude mít vše minimální efekt. Důležité je vybrat kvalitní zateplení, které je účinné a vydrží.

Klasická nebo foukaná izolace?

Určitě je vhodné si promyslet, jestli budete volit spíše klasickou, nebo foukanou izolaci. Prvně jmenovaná je mnohem ekonomičtější a je možné ji pořídit z cenu i okolo 200 korun za 1 m2. U foukané izolace se musíte připravit na cenu, která může začínat na nějakých 600 korunách za stejnou měrnou jednotku. V každém případě je ale mnohem efektivnější z hlediska celkové schopnosti izolace daného prostoru.

Co vše zateplovat?

Měli byste vědět, co vlastně potřebujete zateplit. Nejčastěji se tak děje se stropem. Ten představuje největší prostor pro tepelné úniky. Jinak můžete zateplovat samozřejmě i krovy, což je ale další investice, která nemusí být nezbytná! Velmi efektivní je celkové zateplení fasády, domu. U toho se ale připravte na stotisícové částky.

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *