01_krmitko

Co nabízet v zimě ptákům v zahradním krmítku

Krmítko na zahradě domu nejen pomáhá ptákům v těžkých zimních časech, ale také poskytuje dětem poučení a třeba i zábavu. Pozorování sýkorek, kosů, brhlíků, pěnkav a dalších ptačích druhů je velmi zajímavé a užije si jej každý malý i velký zájemce o svět přírody. Vždy je ale třeba, aby ptáčci dostali do krmítka opravdu vhodné krmení. V opačném případě by se o krmení ptáci nezajímali, případně by mohli utrpět zdravotní potíže či by jim mohla hrozit dokonce i smrt.

Co ptákům nedávat

Předtím, než si řekneme co ptákům do zahradního krmítka dávat, je z výše uvedených důvodů na místě si ujasnit i to, co do něj nedávat. V první řadě jde o zbytky s kuchyně v podobě kořeněných, slaných, smažených či uzených jídel apod. Nedodržení této zásady může ptákům způsobit opravdu vážné potíže.

Pokud to nemáte ze zahrady daleko ani k rybníku, případně občas přivítáte vodní ptactvo přímo u vás na pozemku, dejte si pozor na to, abyste kachnám, labutím a dalším vodním ptákům nenabízeli ani pečivo čerstvé, ale ani ztvrdlé. V obou případech jim může ublížit.

02_krmitko

Co ptákům dávat

Z běžných kuchyňských zásob můžete ptákům nasypat do zahradního krmítka např. strouhanku (z nesoleného pečiva), vařenou rýži a brambory, ovesné vločky, anebo strouhanou mrkev (směs strouhanky se strouhanou mrkví koneckonců dobře znají i chovatelé andulek).

Nejběžnějším krmivem, který lidé v zimě ptákům do krmítek sypou jsou slunečnicová semena. Ta lze ve zverimexech zakoupit buď čistá, anebo s přísadami nejrůznějších dalších doplňků. Kromě nich lze použít i oves, proso a pšenici, případně luštěniny.

Od věci ani není ani zavěšení lojové koule vedle krmítka, kterou ocení zejména sýkorky či brhlíci. Kosi si zase rádi pochutnají na jablkách, které schválně ponecháte na stromě. Bohatá nabídka přiláká ke krmítku a do jeho okolí širokou škálu zajímavých ptačích druhů, na které se budete s radostí dívat celé hodiny.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *