02_nanonater

Co mají společného nanočástice a bydlení

Pojem nanočástice je v posledních letech hojně skloňovaný a mohlo by se zdát, že bez toho, aby ho měl nějaký produkt v názvu, na trhu snad ani uspět nemůže („nano-roušky“ budiž příkladem). Pravda je taková, že nanočástice mají skutečně celou řadu zajímavých vlastností, které lze využít v mnoha oborech a oblastech. Bydlení není výjimkou. Často ale mezi lidmi panují nejasnosti o tom, co to nanočástice vlastně jsou a jak konkrétně mohou v domácnosti pomáhat. Jak to tedy je?

Tam dole je spousta místa

Jako jeden z prvních se nad možnostmi využití nanočástic – chemických struktur menších než 100 nanometrů (to odpovídá asi desetině průměru lidského vlasu – zamýšlel v padesátých letech 20. století legendární americký fyzik a nositel Nobelovy ceny Richard Feynman. Právě od něj pochází výrok „tam dole je spousta místa“, kterým naznačil, že potenciální možnosti nanočástic a jejich využití jsou opravdu ohromné.

Vědcům se od té doby podařilo výrobu a optimalizaci nanočástic skutečně ovládnout a my se s nimi setkáváme častěji, než si možná myslíme. V průmyslu i v domácnosti.

Nanočástice na stěně

Asi nejznámějším využitím nanočástic v domácnosti jsou nanonátěry. Ty fungují tak, že se v nich vyskytují nanočástice oxidu titaničitého, který funguje jako tzv. katalyzátor, tj. umožní průběh chemické přeměny organických látek (v podobě pachů, bakterií, mikrobů, plísní, alergenů apod.) působením UV záření. Samotný nátěr tak pročišťuje vzduch. Využít jej lze  v interiéru i exteriéru. Ve vnitřních prostorách ale může fungovat jen tehdy, pokud otevřeme okna a umožníme UV záření, aby pronikalo do místnosti.

Další nano-povrchy

Úprava povrchu nanočásticemi se netýká jen zdí a stropů, vhodně zvolené částice totiž mohou poskytovat ochrannou vrstvu prakticky kterémukoliv předmětu. Od nábytku přes umyvadlo po koupelnovou zástěnu. Díky těmto vrstvám se na površích neusazují nečistoty a voda o nich hned steče (velmi užitečné v koupelně). Nábytek v dětském pokoji zase získá odolnost proti některým dětským nápadům, např. jej pomalovat fixou. Pokud už k tomu dojde, umělecký výtvor lze snadno odstranit.

01_nanonater

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nanočástice v posteli

Pravým požehnáním mohou být nanočástice pro alergiky. Nejen, že čistí vzduch od alergenů ze zdi jak bylo uvedeno výše, ale může jimi být obohaceno i povlečení a prostěradlo. Spánek je tak pro alergiky mnohem příjemnější i v období, kdy ve vzduchu poletuje hodně pylu.

Výše uvedené je pouze malá ochutnávka toho, co nanočástice dovedou a kde všude mají v domácnosti využití. To bude navíc v následujících letech ještě výrazně narůstat. Není proto divu, že se toho kromě skutečně inovativních firem chytili i nejrůznější podvodníčci a pod názvem nano nabízí produkty, které skutečnou nanočástici neviděly lidově řečeno „ani z rychlíku“. Je proto v tomto případě na místě nakupovat spíše značkové produkty a vždy si třeba na internetu ověřit zda je daný produkt opravdu kvalitní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *