Co je to aeárium a proč ho mít v bytě

rostliny

Aeárium je pojem, který se v oblasti bydlení a bytového designu skloňuje čím dál častěji. Co konkrétního se za ním ale skrývá? Jak tento bytový doplněk s exotickým názvem souvisí se zahradou? A do jakých bytů se hodí nejvíce?

Co je aeárium?

Aeárium dokonale nahradí kousek zahrádky, kterou doma mít nemůžete. Jedná se totiž o pojem, který označuje skleněnou nádobu, do které lze vysadit prakticky cokoliv. Aeárium se proto hodí především do menších bytů, kde není dostatek místa k rozložení klasických květináčů pro rostliny. Skleněnou nádobu totiž můžete zavěsit i do prostoru, kde nebude nikomu a ničemu překážet. Je ale samozřejmě možné jej položit třeba klasicky na stůl.

Jak si aeárium zařídit?

Osadit ji můžete velmi snadno pomocí keramzitu, který položíte na dno do výšky alespoň 1,5 cm. Poslouží dobře jako drenáž. Vrstvit na něj můžete i menší množství černého uhlí, které posléze zabrání vzniku plísní, pachu hniloby a bude tak dobrou prevencí před odumřením kořenů rostlin. Nakonec ještě přisypte dostatečnou vrstvu vlastního substrátu, do kterého zasadíte pěknou pokojovou rostlinu.

rostlina

Foto: Pixabay

Co do aeária?

Dobrou volbou bude kupříkladu břečťan, který je vhodný právě pro zavěšená aeária. Se svým svislým směrem růstu bude vypadat velmi dobře. Břečťan po zasazení řádně zalijte, počítejte i s tím, že bude dobrým lákadlem pro včely i další hmyz. Na místo břečtanu lze ale osadit aerárium i jinými pokojovými rostlinami jako jsou například fittonie.

Pro zpestření můžete do aeária vysadit i nevšední masožravou květinu, která se přes léto dobře uživí poletujícím hmyzem ve vašem pokoji. Počítejte však s tím, že rostliny vysazené v aeráriu vydrží tak kolem jednoho roku. Poté bude nutné květiny znovu přesadit.

Odpověď na otázku proč mít doma aeárium je ale jasná: je to prostě krásná, přírodní dekorace.

Zdroj informací: https://primanapady.cz/clanek-293870-vite-co-je-to-aerarium-a-cim-je-osadit

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.