01_voda

Co dělat v případě vytopení bytu

Prasklý přívod vody k pračce nebo myšce, přetékající dřez, umyvadlo nebo vana, poškozené trubky… Příčin vytopení bytu může být celá řada. Když přijdete domů a po otevření dveří procházíte brouzdalištěm, je jasné, že k řešení toho bude opravdu hodně. Život bohužel přináší i takovéto chvíle, nemá smysl si proto zoufat, místo toho je třeba jednat. Ale jak konkrétně v tomto případě postupovat?

Nejdřív to nejdůležitější

Ve chvíli, kdy zjistíte, že váš byt byl vytopen, je třeba hledat zdroj vody a všechno ostatní hodit za hlavu. Je původ potopy ve vašem bytě, anebo u sousedů? Nejlepším vodítkem je samozřejmě pohled na strop, pokud je mokrý, vytopili vás sousedi, pokud suchý, problém je nejspíš u vás.

Když zdroj identifikujete a voda stále teče, je třeba jí zastavit. Pokud je problém u vás, okamžitě uzavřete přívod vody, pokud u sousedů, zazvoňte na ně a požádejte je o totéž. Pokud nejsou doma, anebo je zdrojem prasklá trubka, uzavřete přívod vody pro celý dům, resp. pro konkrétní stoupačku. S tím vám případně pomůže správce. Pokud se jedná o opravdu velkou potopu, je na místě vypnout elektřinu a nechat rozvody zkontrolovat odborníkem.

02_voda

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když už voda neteče

Ve chvíli, kdy je voda zastavena, je třeba vše zdokumentovat. Foťte a filmujte každý detail. Když máte hotovo, je čas na úklid. Interiér je potřeba vystěhovat a začít sušit. Otevřete okna, zatopte. Pokud to je třeba, rozeberte podlahu a vysušte i vrstvu jejího podkladu.

Udělejte si v tuto chvíli také soupis poškozeného a zničeného majetku, pozor na to, že poškození se může projevit později (např. dřevěný nábytek se může zkroutit apod.) Pak přijde řada na řešení toho, kdo škodu zaplatí. 

Jak s pojištěním?

Pokud mluvíme o případu, kdy vás vytopí soused, je samozřejmě „míč na jeho straně“. Pokud je pojištěn, není problém a jeho pojišťovna bude tím, kdo bude platit. Pokud pojištěn není, ale vy pojištění domácnosti máte, pak by škodu měla zaplatit vaše pojišťovna a následně jí na sousedovi vymáhat. Horší bude, pokud pojistku nemáte ani jeden. Platit by měl samozřejmě soused, pokud se ale nedohodnete a zaplatit odmítá, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na soud.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *