Co dělat se starými knihami

01_knihy

Pokud jste se rozhodli pro přestavbu interiéru svého bytu a jedním z prvků, pro které již nebude v tom novém místo je knihovna, stojíte pravděpodobně před otázkou, co se všemi těmi s knihami. Stejnou otázku i kladou ti, kdo vyklízejí byty po rodičích apod. Je samozřejmě možné knihy vyhodit do sběru, to je ale poněkud barbarské. Ve skutečnosti existuje celá řada způsobů, jak dát starým knihám nový smysl. Jak konkrétně mohou knihy ještě posloužit?

Prodáváme a darujeme

První možností jsou samozřejmě bazary a antikvariáty, ať již kamenné či internetové.  Výhodou této cesty je samozřejmě možnost přivýdělku. Jeho výše bude záviset na tom, jaké tituly nabídnete. Pokud to bude pár let stará detektivka, přinese vám maximálně pár korun, pokud to bude první vydání románu Karla Maye, přilepšíte si výrazně lépe. Pokud máte „podezření“, že některá z vašich knih může mít skutečnou cenu, je nejlepší poradit se s profesionály v některém antikvariátu.

Knihy je samozřejmě možné také darovat. O knihy mohou mít zájem knihovny (především ty v menších městech), domovy důchodců, některé nemocnice, ale třeba také věznice. V případě, že jsou mezi knihami, kterých se zbavujete i knihy dětské, ocení to školky či školy (podle konkrétních titulů).

02_knihy

Foto: Pixabay

Kniha jako dekorace

Knihy lze využít i kreativnějším způsobem. Především starší knihy mají často velmi zajímavé vazby, které jsou sami o sobě esteticky velmi zajímavé. Takové knihy lze využít jako originální dekorace. I když už je nechcete číst, možná stojí za to ponechat si některé z takto zajímavých knih a umístit je např. jako podstavec pod květináč nebo doplněk na poličku s rodinnou fotografií.

Knihy lze také přetvořit v dekorační předměty, které mají i funkční prvek. Pokud slepíte stránky a následně je vyříznete, získáte zajímavou krabičku. Uděláte-li v horní desce navíc otvor, může být z obalu knihy třeba květináč, nebo krabička na ubrousky. Možností je spousta a fantazii se meze nekladou!

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.