Neobvyklé čištění komínů

Topná sezóna sice bude pomalu končit, nastává však vhodná doba pro revizi komína. Mít doma v obýváku krbová kamna může být příjemné zpestření pro domácí pohodu. Není nad to si v zimě hezky zatopit dřevem. Přímý oheň krásně vyhřeje pokoj a působí uklidňujícím dojmem. Při každém spalování dřeva se ovšem uvolňují dehtové částice, které se usazují uvnitř komínu a mohou způsobit velké nepříjemnosti.

Nezapomeňte na pravidelnou revizi

Jakmile se tedy trochu oteplí a dá se delší dobu větrat, je nejvhodnější doba kontaktovat kominíka na pravidelnou revizi a vyčištění nejenom kamen, ale i komínů. Čištění je lepší provádět na jaře. V případě, že se v komínu saze uvolní, můžete lépe vyvětrat. Revizní prohlídku rozhodně nepodceňujte. Pokud nebudete mít potvrzení od kominíka, v případě požáru se budou pojišťovny distancovat od náhrady škod.  Než ovšem kominíka přivoláte, můžete ještě během topení ulevit vašemu komínu od sazí jednoduchou pomůckou. A tou jsou slupky od brambor. Málokdo totiž tuší, že bramborový škrob, obsažený ve slupkách, má schopnost napomáhat sazím a dehtu uvolňovat se ze stěn.

01_kominKomín: Foto Pixabay

Jak můžete komín vyčistit pomocí brambor

Je to jednoduché. Několik dní před čištěním komínu zkuste začít pálit usušené bramborové slupky. Slupky si nasušte na nějakém stinném místě, kde proudí vzduch. Sušit je nechte alespoň dva nebo tři dny. Na vyčištění běžných kamen vám bude stačit malá hromádka přibližně z pěti nebo deseti brambor. Jakmile budete mít slupky nasušené, rozdělejte v kamnech oheň a nechte je vyhřát na vysoký žár. Vysušené slupky pak vhoďte do ohně.

Bramborové slupky: Foto Pixabay

Nejdůležitější je prevence

Tato metoda čištění je lidový vynález. Většina lidí, kteří tento způsob čištění používají, ovšem mluví o tom, že to funguje. Pro bezpečnou ochranu krbů a komínů však vždycky platí, že by se v nich mělo pálit jen kvalitní dřevo, uhlí nebo brikety. V žádném případě by krb neměl sloužit ke spalování jakéhokoli odpadu.

Komín: Náhledové foto Pixabay