Co dělat s rozbitým sklem u plastového okna

01_sklo

Moderní plastová okna se vyznačují nejen výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, ale také vysokou mírou odolnosti proti poškození. Platí to nejen pro rámy, ale také pro vlastní sklo. To však neznamená, že je sklo nerozbitné, to samozřejmě není. Sklo v plastových oknech má vždy podobu dvojskla nebo trojskla, tj. skleněných ploch navzájem vzduchotěsně spojených, mezi kterými jsou vzácné plyny s výbornými izolačními vlastnostmi. V případě rozbití skla se proto mění vždy celé dvojsklo nebo trojsklo jako celek. Teorie je jasná, jak konkrétně ale v takovém případě postupovat?

Rozbité sklo

Již bylo zmíněno, že sklo v moderních plastových oknech vydrží hodně, nikoliv však vše. Stačí zapomenou otevřené okno před blížící se bouřkou a vítr s ním začne mávat jako s hračkou. Potom postačí několik málo úderů okna o rám a sklo je rozbité.

Dalším častou příčinou rozbití oken je potom náraz nějakého předmětu při stěhování nebo jiné manipulaci s ním. A zapomínat nemůžeme samozřejmě ani na špatně kopnutý fotbalový míč. Sklo může za určitých podmínek prasknout i vlivem tepelné roztažnosti. Ať tak či onak, situaci je třeba okamžitě řešit.

02_sklo

Foto: Pixabay

Postup v případě rozbitého skla

Pokud došlo k vysypání skla a na podlaze leží střepy, odstraňte je (kvůli drobným střípkům raději i vyluxujte) a zajistěte aby se o ně např. děti nebo domácí zvířata nezranili. Poté zavolejte sklenáři a sdělte mu veškeré informace o rozbitém skle. Ty najdete buď na rámečku nalepeném na vnitřní části konstrukce okna, anebo na dokumentaci, kterou máte od původního dodavatele. Půjde nejen o rozměry okna, ale také o jeho tloušťku, tepelně i akusticky izolační vlastnosti a také tloušťku a typ distančního rámečku.

V průběhu čekání na příjezd sklenáře zajistěte, aby se poté k oknu mohl ze všech stran bez problémů dostat, tj. odsuňte nábytek, který by mu mohl překážet. Na to, že byste mu usnadnili práci a zatím vysklili zbytek skla, raději zapomeňte. Hrozí, že byste se u toho zbytečně poranili. Sklenář to určitě zvládne rychleji a bezpečněji. Pokud není sklo vysypané ale pouze prasklé, můžete lom opatrně přelepit lepenkou nebo kobercovou páskou a tím jej zajistit.

Až sklenář dorazí, „vycvakne“ zasklívací lištu, vymění sklo, a do 30 minut je po všem.

Náhledové foto: Pixabay

 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.