Děti

Co by měly splňovat projekty domů pro rodinu s dětmi?

Čeká vás tento rok stavba nového domu, rekonstrukce toho starého, nebo jste teprve ve fázi tvorby návrhu? Pro mladé páry může být někdy těžké představit si, co všechno by měly splňovat projekty domů, aby byly vhodné i pro rodinu s dětmi. Pokud nechcete na nic zapomenout, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou vytvořit dům pro celou vaši rodinu.

Připravte dům na budoucnost

Váš vysněný dům nemusí být nijak velký, důležité ale je dobré uspořádání prostoru. Samozřejmě, že přesný počet dětí si dopředu hned tak každý nenaplánuje, ale pokud byste jednoho dne chtěli více než jedno dítě, asi by na to měl být připravený i vás dům. Ložnice, jako jsou i dětské pokojíčky, se v moderní architektuře zmenšují. Důležité ale je, aby měl každý svůj vlastní klid. Menší děti mohou být v jednom pokoji spolu, ale po dosažení určitého věku už budou chtít mít svoji vlastní prostor, a je jedno, že bude malý. Díky nábytku na míru se jedna osoba vejde se vším všudy na pár metrů čtverečních.

Dětský pokoj

Díky chytře navrhnutému nábytku se vaše dítě vejde i do malého pokojíčku: Zdroj obrázku Bigstockphoto.com

Dejte si hlavně záležet na organizaci společenských prostor, jako je kuchyně a obývák, případně i pracovna či herna. Právě tady tráví rodiny nejvíce času, o to více, pokud mají dvoupatrový dům. V současnosti je kladen důraz na to, aby všechny tyto prostory spolu komunikovaly, ale na druhou stranu musí být tento otevřený prostor variabilní, třeba aby mohli rodiče v klidu pracovat, zatímco budou děti koukat na pohádku. Můžete využít různé posuvné dveře nebo rovnou celé stěny.

Nepodceňujte počet koupelen a toalet

Velká rodina potřebuje více koupelen, o toaletách ani nemluvě. Moderní projekty rodinných domů už dávno koncept jedné koupelny a jednoho záchodu nevyužívají. Pro bezproblémové fungování i v menším domě je dobré mít alespoň dva záchody a nejlépe také dvě koupelny. A je jedno, že jedna bude maličká, nebo spojená s toaletou.

Děti v koupelně

Pokud plánujete děti, vana v domě bude velkým pomocníkem: Zdroj obrázku Bigstockphoto.com

Nezapomeňte při plánování vašeho projektu, že s malými dětmi se vám bude v domě hodit alespoň jedna vana a je úplně jedno, že vy se zrovna radši sprchujete. Úplně stačí malá vana. I ta vám usnadní starost o ty nejmenší.

Jednoduché propojení domu se zahradou

Lidé si pořizují domy hlavně proto, aby měli soukromí a zahradu. Bohužel, řada rodin nevyužívá potenciál svého pozemku naplno. Hapruje výběr vhodného tvaru domu, ale i jeho umístění na pozemek. Zkuste tedy ve spolupráci s projektanty či architekty najít co nejlepší řešení, abyste využili váš pozemek naplno, a to i při dodržení všech předepsaných vzdáleností od sousedů či komunikací.

Malé dítě

Vytvořte bezpečnou zahradu pro děti: Zdroj obrázku Bigstockphoto.com

Při výběru projektu a jeho osazení na pozemek si dávejte pozor, aby byl dům jednoduše a bezbariérově propojen se zahradou, na kterou budete moci bez starostí vypustit vaše ratolesti, zatímco vy budete něco dělat uvnitř domu. Pokud na děti uvidíte oknem, nebudete muset řešit jejich kontrolu přímo na zahradě.

Na co nezapomenout?

  • Na zahradu nechte umístit, stromy, ovocné keře, bylinky… Vyhněte se jedovatým rostlinám.
  • Rozmyslete si také umístění různých hracích prvků nebo dokonce zahradního domečku pro děti. Na výběr jich je na internetu opravdu hodně. Ale aby byly bezpečné, vyžadují si větší finanční náklady a někdy i menší stavební úpravy na pozemku.
  • Dejte si pozor na pískoviště, která děti milují, ale starost o něj je celkem náročná, Pokud si v něm děti zrovna nehrají, je třeba ho hned překrýt. Často do něj totiž rády chodí vykonávat potřebu toulavé kočky.
  • Problémem také může být bazén, který řadu rodin láká. Bazén vám však přidělá ještě více starostí. Aby byl zcela bezúdržbový, jeho cena je opravdu vysoká. A hlavně, stále musíte hlídat dětí, které neumí plavat.

Nadstandardní úložné prostory se budou hodit

Při plánování projektu nezapomeňte na opravdu bohaté úložné prostory. S příchodem dětí budete najednou potřebovat kočárek, autosedačku, nosítka, postupně i odrážedla, kola, lyže… I jedno dítě vám zabere hodně místa. A v současné době, kdy řada domů nemá ani garáže, ale jenom stání na auto, bývá s umístěním těchto věcí problém. Proto si i v malém prostoru dobře naplánujte různé vestavěné skříně, využijte místo pod schody, naplánujte si sklad.

Raději zainvestujte do projektu a stavby trochu více, než abyste za dva roky měli pocit, že se do vašeho vysněného domu prostě nevejdete.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *