okna

Co by měl obsahovat správný ceník plastových oken

Plastová okna jsou dnes již zcela běžnou součástí jakéhokoli domu, a tak není od věci podívat se na to, jak si je můžete co nejvýhodněji koupit. Základem celé nabídky musí být zcela logicky ceník plastových oken, který dokáže leccos prozradit. Pokusme se tedy přesně zmapovat, co všechno by měl tento ceník pojímat. Rozhodně je jeho součástí spousta různých bodů, na které je třeba si dát skutečně pozor. Pojďme tedy na jednotlivé záležitosti popořadě.

Celkový počet oken a cena

Součástí každého ceníku plastových oken musí být jednoznačně jejich celkový počet. Vy sami byste si měli zadat počet oken a jejich typy. Na základě toho pak bude vše naceněno různými dodavatelskými společnostmi a vy si budete moci vybírat hlavně na základě samotné ceny. Ta se může často docela markantně lišit. Zcela jistě je třeba ale brát v potaz i jméno a tradici výroby oken u té či oné společnosti. Cena často nemusí být zrovna tím, co by mělo být skutečně rozhodující. Při nízké kvalitě se určitě nevyplatí taková okna, která jsou levné, ale jakostně neodpovídají ani standardu.

Materiál a původ oken

V první řadě byste měli dbát na materiál, z něhož jsou plastová okna vyrobena. Některé modely pocházejí z Polska a mohou být bohužel typické nízkou kvalitou projevující se především v těsnosti skel a celkovém součiniteli průniku tepla. V každém případě stojí za to podívat se přímo na výrobce materiálu používaného na rámy oken a také na sklo. Vybírat dnes můžete zejména mezi dvojskly a trojskly. Ob dvě varianty mohou být navíc vybavené stravovací solární vrstvou. Ta se jistě v interiéru musí hodit.

Kování a záruka

Zapomínat byste neměli na ceny kování, které musí být v ceníku přesně rozepsány. Díky tomu si pohodlně najdete, kolik peněz dané kování stojí. Nezapomínejte ani na značku. Nejznámějším kování je Roto, na nějž se můžete spolehnout. Na trhu existuje ale i spousta dalších vysoce jakostních značek.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

4 komentáře

 1. Petra K. Odpovědět

  Musím říct, že jsem netušila, že některé firmy mají ještě v dnešní době takové problémy s komunikací se zákazníky. Obeslali jsme asi 10 firem na přibližné kalkulace a některé ceníky co nám dorazily (když už dorazily) byly naprosto nečitelné a nebylo rozpoznat, co vlastně budeme platit, co je v ceně atd. Myslela jsem, že všechny firmy budou vděčny za nové zákazníky, ale dle laxnosti jejich odpovědí už takový názor nemám. Nakonec jsme vybírali firmu z top 3 na našem trhu, protože ty jediné měli ceník úplný a přehledný. Děkuji za článek a dejte si na to opravdu pozor.

 2. Martina Veselá Odpovědět

  Dobrý den Petro, mohla bych se zeptat, jakou firmu jste tedy nakonec vybrali? Jsme právě v procesu výběru oken a po přečtení článku už teď z toho mám obavy.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Dobrý den,
   pokud se mohu zapojit do diskuse…
   Já jsem vybral při stavbě vlastního domu nakonec firmu Vokno.
   Cenově jsem měl všechny nabídky +- 10 000. Nakonec rozhodlo jen to, že má firma pobočku cca 2 km od našeho domku.
   Tím pádem jsem byl přesvědčen o kvalitním a rychlém servisu.
   Dnes bych se ale títmo kritériem nezabýval.
   Upadlo mi plastové kolečko na síti proti hmyzu ve francouzském okně a přístup typu „Slibem nezarmoutíš“ mě obrovsky naštval.
   Všechno jsem si nakonec opravoval sám.
   Radek Štěpán

 3. Petra K. Odpovědět

  Dobrý den Martino, moc se omlouvám, ale nevšimla jsem si, vašeho komentáře. Jak říká pan Štěpán, ty cenové nabídky byly plus mínus 10 000,- takže jsme šli spíš po referencích a záruce servisu. Vybrali jsme nakonec okna od firmy Vekra. Servis funguje (soudě dle rychlosti reakce na žádost o seřízení oken), takže jsme spokojeni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *