Interiérové dveřní kování v mnoha variantách

Krásné dveře v interiéru by chtěl mít v podstatě každý. Mnoho lidí si myslí, že stačí pouze zvolit materiál dveří a mají vyhráno. Opak je přitom pravdou, jelikož nelze zapomínat na kvalitní stylové kování. Právě to totiž dokáže do značné míry určit celkový ráz interiérových dveří. V současné době se na trhu nachází velké množství různých typů. Pokud sami nevíte, podle jakých aspektů se při výběru řídit, můžete se inspirovat v následujících řádcích. Vše podrobně popíšeme a vysvětlíme.

Štítové či rozetové kování

Když budete vybírat dveřní kování a kliky, měli byste se v první řadě zaměřit na to, jestli budete volit štítový nebo rozetový typ. Prvně jmenovaný typ je umístěný na štítu a jeho součástí je klika včetně zámku. U rozetového kování jsou již kliková a zámková část odděleny. Z pohledu funkčnosti celého mechanismu se nejedná o nijak důležitou záležitost. Vzhledově se ale dveře s konkrétním kováním odlišují. U obou dvou typů lze volit hranaté nebo spíše oblé varianty.

Typy rozet v hlavní roli

Určitě byste si měli rozmyslet i konkrétní typ rozety, kterou budete na dveřích mít. Všechny druhy jsou označovány pomocí zkratek. O jaké rozety se tedy vlastně jedná?

Typ PZ

–          charakteristický především otvorem pro vložku FAB se zámkem

Typ BB

–          klika určená výhradně pro dózický klíč, v interiérových dveřích je nejčastější

Typ WC

–          klika disponující WC pojistkou, určena je do koupelen a na WC

Typ BO

–          klika bez jakéhokoli otvoru pro klíč či WC pojistku, příliš se dnes nekupuje

Nezapomínejte na materiál

Důležitou roli hraje pochopitelně i materiál, z něhož jsou kliky vyrobeny. Hodně oblíbený je eloxovaný hliník. Prosazuje se ale i poměrně levný nerez. V interiéru můžete mít ale i honosnou mosaz. Nejlevnější jsou plastové kliky, nicméně s jejich výdrží je to nevalné.

Zdroj náhledového obrázku: kovaní-na-dvere.eu

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.