Varná deska

Čistění sklokeramické desky, jak na to?

Smaltovaným povrchům již odzvonilo a dnešním domácnostem už vládnou sklokeramické varné desky.  Umíte však o svou varnou desku správně pečovat, aby vydržela jako nová dlouhé roky?

Pravidelná péče je základ

Před samotným úklidem myslete na to, že musíte varnou desku nechat vychladnout. Předejdete poničení i vlastním úrazům.  Z horké desky odstraňujte pouze plasty jako je např. potravinová folie. Ta jde po vychladnutí odstranit opravdu špatně.  Pro běžnou údržbu varné desky si vystačíte s klasickou houbičkou na nádobí a jarem.  Použít můžete i odmašťovací prostředky nebo čističe určené speciálně na varné desky.  Na leštění varné desky jsou pak ideální utěrky z mikrovláken. Tyto utěrky totiž nepoškodí hladký povrch desky.  Aby však varná deska byla krásná pořád, je nutná pravidelnost. Doporučuje se umývat před i po vaření, protože zaschlé skvrny se odstraňují samozřejmě hůře než ty čerstvé.

Jak vyčistit silné připáleniny?

Na připečené skvrny nebude obyčejná houbička fungovat a budete potřebovat speciální škrabku na varné desky. Takovou škrabkou odstraníte nejhorší připáleniny a díky speciálnímu úhlu čepele se nebudou na desce tvořit žádné rýhy, i když je čepel ostrá.  Pokud nemáte po ruce tuto speciální škrabku, určitě nepoužívejte nůž, drátěnku, hrubou houbičku nebo čistící písek.  Použít naopak můžete kyselinu solnou/ chlorovodíkovou. Postupujte však opatrně a snažte se, aby se kyselina nedostala i mimo varnou desku. Nezapomeňte také na ochranné rukavice.

 Využijte domácí suroviny

I přesto, že existuje spousta prostředků, skvěle si poradíte i se surovinami, které máte běžně doma.  Nejšetrnějším řešením je pasta, vytvořená z kuchyňské soli a sodovky. Pastu nanesete na znečištěná místa a necháte alespoň půl hodiny působit a poté setřete jemným hadříkem.  Místo sodovky se dá použít ocet nebo citrónová šťáva.  Šťávu nebo ocet můžete použít samostatně nebo opět smíchat se solí a vytvořit tak pastu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *