Koberec

Čistění koberce: Vystačíte si s běžnými domácími prostředky

Na všechny nečistoty není potřeba vytahovat chemické prostředky. U většiny skvrny si poradíte i s babskými radami. A které že to jsou?

Skvrny od šťáv a vína

S většinou skvrn, jako jsou skvrny od vína, šťáv nebo vosku si poradí žehlička. Stačí jen použít směs, která se bude skládat ze tří dílů vody a jednoho dílu octa. Vzniklý roztok nastříkejte na skvrnu a položte přes ni hadřík namočený v teplé vodě. Nakonec zažehlujte žehličkou, dokud skvrna nezmizí. Tento postup platí u skvrn od vína nebo šťávy. V případě vosku, je nejprve nutné zbytky vosku oškrábat, položit papírový ubrousek na skvrnu a nakonec opatrně zahřívat žehličkou dokud se vosk nevsákne do ubrousku.  Masnou skvrnu zasypte jedlou sodou, vetřete ji do koberce a poté vysajte. Jedlá soda může fungovat i jako osvěžení koberce. Když sodu smícháte s esenciálním olejem podle vlastní volby, posypete koberec touto směsí, necháte pět minut působit a nakonec vysajete, krásně to provoní celou místnost.

Otlačená místa na koberci

Určitě jste už někdy přesouvali nábytek po koberci a zbyla vám na něm otlačená místa po nožkách nábytku.  Jestliže nejsou otlaky moc výrazné, spraví to načechrání koberce. Tedy smícháte vodu a ocet ve stejném poměru, nastříkáte na koberec, necháte chvíli působit a poté koberec osušíte. Následně vezmete lžíci, kterou budete narovnávat vlasy koberce proti směru slehnutí. Pokud tato metoda nezabere, vyzkoušejte ledové kostky. Kostky ledu umístíte na otlačená místa a necháte roztát. Pak vodu vysajete. Na místo otlačení dejte vlhký hadřík a žehlete, dokud nebude koberec suchý. Nakonec načechrejte.

Hloubkové čištění koberců

S hloubkovými nečistotami si často poradí jen čistící stroje.  Stroj si můžete zapůjčit i sami, nepotřebujete ani čistící firmu.  Místo komerčního roztoku, který se k čištění používá, můžete smíchat ¾  hrnku peroxidu vodíku, ¼  hrnku octa, 2 lžíce aviváže, 2 lžíce saponátu na nádobí, pár kapek esenciálního oleje pro vůni a nakonec 4 litry vody, horké vody.  Vzniklou směs promícháte a použijete do speciálního čistícího stroje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *