Cibulové slupky nevyhazujte – takto je využijete na zahradě

Slupky cibule

Každý, kdo alespoň trochu vaří, používá cibuli. Dužina se použije k pokrmům, co však se slupkami. Obyčejně se vyhodí. My vám však dnes ukážeme jeden trik, který lze s cibulovými slupkami udělat. Uděláme z nich totiž ideální hnojivo pro sazenice.

Účinné hnojivo pro sazenice

Pokud chcete podpořit růst vašich sazenic, určitě je dobré zkusit následující trik. Hnojivo z cibulových slupek lze využít na jakékoli sazenice. Navíc vás nebude stát ani haléř. Cibulová slupka totiž obsahuje unikátní látky a živiny, které budou pro vaše sazenice představovat poklad. Vy byste je však stejně jen vyhodili do koše. Proč je tedy nevyužít na toto hnojivo? A jak si takové hnojivo vlastně udělat?Slupky cibule

Foto: Radek Štěpán

Postup

Jak tedy na toto hnojivo? Nejprve si musíte nashromáždit více dostatečné množství listů z cibule. Až jich budete mít hodně, musíte si být jistí, že jsou dobře vysušené. Jen tak můžete pokračovat dále. Další krok totiž spočívá v tom, že si ze slupek vytvoříte prášek. Nejlépe rozemletím. Proto je důležité, aby slupky v době, kdy je melete, nebyly ještě vlhké. Pokud tedy máte utvořen prášek z cibulových slupek, pak máte již vystaráno. Tento prášek je totiž sám o sobě hnojivem s blahodárnými účinky pro vaše sazenice. Stačí jej aplikovat tak, že jej rovnoměrně nasypete okolo sazenic. Pak už jen zalijete vodou.

Takto hnojené sazenice nepotřebují již nic víc

Pokud použijete výše popisované hnojivo, pak můžete mít jistotu, že další dodatečná hnojiva nebudou potřebovat. Cibulové slupky totiž obsahují unikátní mix živin a látek, které podporují růst a výživu sazenic. To však není jediné využití slupek z cibule. Vyživují také ovocné stromy a keře. Stejně tak mohou slupky dobře sloužit jako mulč pro jahody. Její pach také odhání škůdce, jako jsou vosy, roztoči a podobně.

Zdroj náhledového obrázku a obrázku užitého v textu: Pixabay.com

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.