Jak správně vyčistit mřížku sporáku

Ať se snažíte, jak se snažíte, mřížka u vašeho sporáku se vždy po nějakém čase zašpiní. Na mřížce se usazuje mastnota a nečistoty. Zároveň tu velký faktor hraje materiál mřížky a zejména pravidelné působení ohně z plynového sporáku. Jak ji nejlépe vyčistit? Dnes si jeden způsob představíme. Pojďme na to.

Co budete potřebovat

Asi to každý zná. Zažraná černá hmota na mřížce na sporáku. Jak se jí však zbavit? To není nic jednoduchého. Jednoduché opláchnutí ne vždy pomůže. Proto raději k tomuto boji, který se častokrát zdá marný, povolejte dva pomocníky. Amoniak a velkou igelitovou tašku. Ano slyšeli jste správně. Právě tyto dvě věci, vám s čištěním pomohou. Jak?

Vložte mřížku do igelitky

Celý způsob spočívá v tom, že vyberete takovou igelitku, která odpovídá velikosti mřížky, která vám kryje horní část plynového sporáku. Rošt dejte do igelitové tašky nebo pytle a polijte jej amoniakem. Pomocí povrchu tašky jej rozetřete, aby pokryl celou plochu mřížky. Dějte si však pozor a zacházejte s amoniakem opatrně. Rukavice a ochranné pomůcky musí být samozřejmostí! Poté igelitku zavažte a vložte pro jistotu ještě do jedné či dvou. V takto zavázané tašce, v které se nachází mřížka, jejíž mastnot a nečistot se chcete zbavit, nechejte přes noc působit amoniak.

Ráno otřete nečistoty

Ráno uvidíte, jak tato látka zapůsobila. Rošt bude pokrytý částečkami uhlíku. Ty však snadno odstraníte tekoucí vodou a houbou. A jak celá reakce funguje? Netřeba celou mřížku namáčet do amoniaku. Lze jen, jak je výše popsáno, nakapejte dostatek tekutiny na mřížku a nechat působit výpary z ní. Při tomto odpařování se odstraňuje, jak nečistota, tak mastnota. Částečky uhlíku a dalších nečistot se pak oddělí od roštu ze sporáku. Při jejich odstraňování vodou a houbou jde pak již vše bez větších problémů.

Náhledové foto: Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.