Jak správně vybrat držák na televizi

01_tvzed

I když se naše způsoby přijímání zábavy v posledních letech mění, televize má neustále své pevné místo ve většině bytů. O to častěji, že na televizi už nemusíme sledovat jen klasické vysílání, ale používat jí i ve spojení s herními konzolemi, stolním počítačem, prohlížet si na ní fotografie či videa, anebo na ní po připojení k síti sledovat služby jako Netflix apod. A protože jsou dnešní televize ploché, přímo se nabízí jejich zavěšení na zeď. Není na tom nic složitého, přesto je předtím třeba si několik věcí uvědomit.

Umístění televize

Přesné umístění televize je velmi důležité a je třeba si ho promyslet. Důležitá je samozřejmě vzdálenost od místa, ze kterého se budete nejčastěji dívat, ale jde i o polohu vůči oknu. Na zeď se televize často umísťují do určité výšky, kde již poměrně hrozí nepříjemné odrazy a odlesky.

Když si vyberete místo na zdi, je potřeba se ujistit, že na danou zeď můžete televizi opravdu zavěsit. Možné to není např. v případě, že se jedná pouze o sádrokartonovou příčku, která televizi samozřejmě neudrží. Máte-li vybrané místo, je možné přistoupit k výběru konkrétního typu a vlastní montáži.

02_tvzed

Foto: Pixabay

Montáž držáku

Pro výběr držáku je samozřejmě nejdůležitější hmotnost zavěšované televize, nezapomeňte vzít v potaz i hmotnost kabeláže a vždy si nechat jistou rezervu. Držáků existuje hned několik typů, mohou být fixní, naklápěcí anebo kloubové, které jsou plně polohovatelné. Specifický typ potom tvoří závěsné držáky na strop, ty jsou vhodné spíše pro velmi malé prostory. Většina lidí sáhne po klasické montáži na svislou zeď.

V případě posledního z uvedených typů je třeba ujistit se, že v okolí televize je dostatek místa, aby polohování televize nic nebránilo. Vyměřování bodů pro umístění šroubů usnadňuje mezinárodně používaný standard VESA, který přesně definuje potřebné vzdálenosti.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.