Plovák

Chlorová vs. bezchlorová chemie: Srovnání bez favorita

Koupací sezona je aktuálně v plném proudu a užívat si pohodových chvilek ve vlastním bazénu určitě stojí za to. Vždyť už jen děti se na léto těší právě z tohoto důvodu. Zajištění krásné čist vody po celou koupací sezonu je ovšem určitou alchymií. Bez chemie se zkrátka a jednoduše nemáte šanci obejít. Na trhu jsou jak chemické prostředky chlorové, tak i bezchlorové. Volba mezi nimi nemusí být vůbec jednoduchá. My se na obojí podíváme podrobněji stejně jako na další alternativy. 

Úkol bazénové chemie zněl jasně

Poslání bazénové chemie je vcelku jasné. Musí dokonale zbavit vodu veškerých organismů, které nejsou žádoucí. Jedná se tradičně především o řasy, zákal a jiné neobvyklé věci, které by ve vodě být neměly. Voda také musí být vydezinfikována a myslet je nutné i na její čerstvost. Optimální bazénová chemie si s těmito úkoly poradí kompletně a komplexně bez jakéhokoli negativního vlivu na vaši pokožku.  

Plovák

Plovák: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Klasická chlorová chemie

Drtivá většina přípravků určených k dezinfekci bazénu je chlorová. Samotný chlor je v určité koncentraci nezávadný, nicméně lidem s citlivou pokožkou, případně alergikům může nadělat nemalé potíže. Zápach uvolňujícího se chloru také není zrovna dvakrát příjemný. Určitě je třeba dodržovat dávkování a nepřehnat to. Pozor také na pH, které by se mělo pohybovat kolem 7,2. Výhody a nevýhody ostatně shrneme níže

Výhody chlorové chemie

  • funkčnost bez spouštěče,
  • relativně nízká cena.

Nevýhody chlorové chemie:

  • zápach,
  • případné alergické reakce,
  • nezbytnost udržení správného pH.

Skimmer

Skimmer: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bezchlorová chemie

Na dezinfekci vašeho bazénu se v případě bezchlorové chemie bude podílet takzvaný aktivní kyslík díky svým oxidačním vlastnostem. Dosáhnete stejného výsledku jako u chlorové chemie, nicméně bez zápachu. Před použitím je ale třeba ještě využít aktivátoru. Jen on zaručí, že chemie splní svou funkci.

Výhody bezchlorové chemie

  • absence zápachu,
  • nedráždivost,
  • vysoká účinnost.

Nevýhody bez chlorové chemie:

  • vyšší cena,
  • nezbytnost aktivátoru.

Bez chemie to v klasickém bazénu bohužel nejde. Někdo řeší udržování vody obyčejným savem, aby ušetřil, nicméně už jsme opět u chemie…

Plovák: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *