Vytápění

Chcete topit levněji? Zbavte se kotle a pořiďte si tepelné čerpadlo

Je prokázáno, že tepelná čerpadla zajišťují levnější topení než kotle na uhlí a dřevo, navíc bez starostí s obstaráváním paliva. Tepelná čerpadla IVT už u nás nahradila tisíce kotlů.

Uživatelé tepelných čerpadel si pochvalují stabilní teplotu v domě. Ráno po probuzení i večer po příchodu z práce se těší z příjemného tepla. Mají také více volného času, protože jim odpadá zajišťování, přeprava a skládání uhlí nebo řezání a štípání dřeva. K tomu přidejte vynášení a odvoz popela, a opět získáváte spoustu hodin k dobru.

Jistě Vás potěší i to, že tepelné čerpadlo se postará o bezprašné prostředí v celém domě. Najednou máte k dispozici čisté prostory dřívější kotelny a dřevem si už zatopíte jen tak pro radost a romantiku, nikoliv z povinnosti.

Zkušenosti uživatelů s tepelným čerpadlem

Manželé Kristina a Václav obývají zrekonstruovaný statek v Chotíkově. Pět let topili teplovzdušným krbem. Poctivě řezali, štípali a skládali dřevo, až jednoho roku krb prověřila tuhá zima. „Venku závěje a mínus 15 stupňů, doma chřipka,“ vzpomíná Kristina.„Leželi jsme jak lazaři, ovšem bez topení bychom zmrzli. Takže ten, který měl horečku pod čtyřicet, šel ven pro dřevo. Jenomže když ho tahal celý den, dočkal se čtyřicítky nazítří. Situaci jsme byli nuceni urychleně řešit.“

Zajímáte se, jak to pokračovalo a dopadlo? Manželé využili akci Zelená úsporám a obrátili se na firmu, která montuje švédská tepelná čerpadla. Brzy se na volném pozemku dočkali plošného kolektoru ze 410 metrů hadic s nemrznoucí směsí, na který bylo připojeno tepelné čerpadlo IVT Greenline C9. K tomu jim firma namontovala na stěny radiátory pro vytápění prostoru 220 metrů čtverečních.

Následující zima byla naprosto komfortní. „V chalupě teploučko, ale jako z udělání jsme nebyli ani jeden den nemocní. Kdo nepoznal, jaké to je, vstávat do 13 stupňů a mít v koupelně 10 stupňů, ten moje ódy nepochopí,“ vyznává se Kristina.

Její manžel Václav pragmaticky připomíná,že ani kvalitní tepelné čerpadlo nedosáhne slibovaných úspor, je-li špatně dimenzované, zapojené nebo provozované. Doporučuje proto zaměřit se spíše na zkušenosti dodavatele než na nejnižší cenu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *