01_maslo

Chcete opravdu čerstvé máslo? Vyrobte si ho sami

Popularita domácích potravin rok od roku roste a asi vás nikterak nepřekvapí, pokud zaslechnete např. v práci rozhovor dvou svých kolegů, kteří si vyměňují zkušenosti z pečení domácího chleba, anebo přípravy domácí šunky. Trochu stranou zájmu lidí, kteří jinak na domácí potraviny nedají dopustit, ale zůstává máslo. A to i přesto, že jde o potravinu, jejíž příprava je velmi jednoduchá a rozdíl mezi tím kupovaným a doma připraveným je opravdu znatelný.

Jak na výrobu másla?

Legenda praví, že lidé přišli na technologii výroby másla náhodou, když se jim náhodou „utlouklo“ ve vaku plném mléka pohupujícím se na hřbetu osla. Ať již je tato legenda pravdivá či nikoliv není příliš podstatné. Důležitější je, že nám v zásadě dává návod na to, jak máslo vyrobit.

Při domácí výrobě másla však nebudeme vycházet z mléka, neboť s tím kupovaným bychom příliš neuspěli. Použijeme proto raději smetanu, konkrétně tu plnotučnou, alespoň 30 %. Smetanu šleháme v míse až do doby, kdy se začnou tvořit hrudky a oddělovat se od vodné fáze – podmáslí.

Podmáslí slijeme a máslo sebereme. Poté ho v čisté studené vodě promyjeme (prohněteme) tolikrát, aby se nová voda ani po hnětení již nezakalila. Máslo potom vložíme do misky nebo jiné nádoby a dáme do lednice. Je hotovo.

02_maslo

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Proč si dělat domácí máslo?

Důvodů k tomu, abychom si vyráběli máslo doma není ani tak cena, jako jeho kvalita. Čím kvalitnější smetanu použijete, tím bude máslo samozřejmě lepší. Pokud máte možnost sehnat si dokonce smetanu domácí, pak se můžete těšit na opravdu velký gastronomický zážitek. V případě, že budete kupovat smetanu v obchodě, cena doma vyrobeného másla bude zhruba stejná, jako u toho, které leželo v regále hned vedle smetany. Budete mít ale jistotu, že ve vašem másle je méně přidaných složek a i chuťový rozdíl bude znatelný.

I když není máslo typickým produktem domácí přípravy, i na něj najdete na trhu nejrůznější formičky a další pomůcky pro jeho přípravu. Tak s chutí do toho!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *