01_rodinnydum

Chcete dům postavený na míru, anebo ten z katalogu?

Stavba domu je pro každou rodinu velkou událostí, kterou je třeba pečlivě plánovat. Jedním z prvních rozhodnutí, které je třeba učinit, je to, zda si nechat postavit dům z katalogu, anebo se rozhodnout pro individuální řešení v podobě domu na míru. Obě řešení mají svá specifika, své výhody a nevýhody. Mezi čím si tedy budete na začátku rozhodovacího procesu vybírat?

Dům z katalogu

Pod pojmem dům z katalogu rozumíme univerzální projekt rodinného domu, který daná firma realizuje ve stejné podobě na vícero místech a klientům je již na začátku prezentován víceméně ve své konečné podobě. Výhody má takový dům v zásadě dvě: tou první je obecně nižší cena a tou druhou fakt, že se na již stojící dům stejného typu můžete podívat (nezřídka mají stavebníci postavený i ukázkový dům).

Nevýhody ale v tomto případě nepochybně převažují. Katalogové projekty je totiž možné realizovat pouze v případě, že váš pozemek splňuje všechny předpoklady, většinou musí jít o rovnou plochu. Katalogový dům také logicky nikterak nerespektuje okolní krajinu ani okolní zástavbu. Stejně tak není navržen pro konkrétní osoby a jejich životní styl.

02_rodinnydum

Foto: Pixabay

Individuální projekty na míru

Nechá-li si zájemce o stavbu domu zpracovat kompletní projekt, dostane projekt architektonicky precizně zasazený do okolního prostředí, který bude navíc vyjadřovat individualitu svého majitele. Bude taktéž obsahovat všechny prvky, které si majitel přeje. V tomto případě tak není nutné dělat kompromisy a vzdávat se svých požadavků, ani měnit životní styl podle domu a jeho možností.

Architekti navrhující dům si bez problémů poradí i s nerovným terénem či jinak specifickým pozemkem. Co se ceny týče, ta je u domu navrhovaných na míru obecně vyšší, na druhou stranu není oproti katalogovým projektům vyšší o tolik, o kolik by se mohlo zdát. Katalogové ceny totiž nezahrnují celou řadu doplňkových položek souvisejících s administrativou, infrastrukturou apod. Individuální projekty jsou většinou naceňovány jako celek.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *