Dům

Bydlet ekologicky je snadné

Nezáleží na tom, jestli se dům teprve chystáte postavit nebo už ho máte postavený.  Ekologické prvky můžete vnést do každé stavby.  Stačí se zaměřit na ty správné oblasti. A které, že to jsou?

Správné materiály

Pokud jste ještě nezačali stavět a stavba vás teprve čeká, podívejte se po těch správných materiálech.  Zaměřte se na to, jak se materiály, které jste si vybrali, vyrábějí.  Prodávající by vám měl ekologickou výrobu potvrdit příslušným certifikátem. Toto doporučení se vás týká i v případě, že se chystáte na rekonstrukci.  Zkuste se také poohlédnout po dodavatelích z České republiky, takoví totiž nepřepravují zboží na velké vzdáleností a nezatěžují tak životní prostředí.

Základní stavební prvky ekologického bydlení

Hrubá stavba je zajištěna a teď nezbývá než se zaměřit na střechu, okna, dveře, garážová vrata a další nezbytné vybavení domu.  Důležité je zacílit především na kvalitu těchto prvků. Do budoucna tak ušetříte spoustu peněz i životní prostředí.  V případě oken zvažte také ještě zabudování předokenních rolet. Díky nim udržíte v domě příjemnou teplotu v létě i v zimě. Rolety totiž zabraňují zbytečnému úniku tepla a spotřebujete tak méně energie. Dveře volte bezpečnostní, ideálně hliníkové, vyznačující se skvělými izolačními vlastnostmi, nenáročnou údržbou a dlouhou životností.  To samé platí i u garážových vrat.  I tady dbejte na kvalitu.   V ekologii nezaostávají ani střešní krytiny. Na pomyslném vrcholu žebříčku jsou z hlediska materiálů a výrobního procesu dřevěné šindele. Velmi dobré jsou ale také odolné a barevně stálé betonové tašky.

Ekologické prvky na zahradě

Domov je vyřešen a poslední tečkou je využití exteriéru. Jestliže máte možnost, zajistěte si sběr dešťové vody, kterou můžete následně využít na zalévání, mytí nebo třeba splachování.  Funkčně využijte i prostor zahrady. Zasaďte stromy, keře, vypěstujte si vlastní zeleninu a ovoce. Každý krok, který podniknete směrem k ekologickému bydlení, je velkým krokem i ke zlepšení životního prostředí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

K pohodovému bydlení nepotřebujete luxus. Stačí být jen spokojený. Třeba s málem. Zajímavosti z této oblasti vám ráda představím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *