Březen jako měsíc, kdy je nejvíc prachu. Jak se ho zbavit

prach

I když je prach na první pohled pouhým okem téměř neviditelný, je bohužel všude kolem nás, a ve velké množství. Nepůsobí dobře vzhledově a ani na zdraví moc nepřidá. S prachem bojují nejvíce alergici, ale prach v ovzduší přispívá ke zhoršení kvality zdraví nás všech. Komplikované alergie ale díky němu mnohdy končí třeba i astmatem. Je proto čas zatočit s prachem ve vaší místnosti. Jak?

Nejvíce znečištěné ovzduší 

Domácí prach neobsahuje jen těla kmitajících roztočů, ale i jejich výkaly a dost možná se v něm setkáte i s kousky lidské kůže, pyly, sporami plísní, vlákny z textilií, zvířecími chlupy i jejich epitely apod.

Ovzduší je obecně nejhorší během zimy, a to především ve večerních hodinách, kdy bývají všichni doma pohromadě. Podle studií se ukázalo, že nejlepší ovzduší v interiérech bylo naopak během měsíce července. U nás ale nejvyšší hodnoty nečistot vědci naměřili během měsíce března.

prach

Foto: Pixabay

Jak bojovat s prachem

Omyvatelnými předměty můžete rizika snížit. Zdá se, že i časté praní lůžkovin není zcela k zahození. Kdo má a může, pořídí si často i čističku vzduchu. Ale jak je to například s vysáváním? Vtáhne hubice z vysavače bezpečně všechny nečistoty, nebo se zpět navrátí do vašeho interiéru?

Na to by nám nejlépe odpověděl výrobce vysavačů s hepa filtrem. Ty totiž jako jediné dokážou zabránit tomu, aby se částečky nečistot navracely zpět do vzduchu. Pokud přístroji ve vybavení nechybí hepa filtr a těsnění v celém přístroji, pak se není třeba obávat. Úklid je však zapotřebí provádět pravidelně.

Denně vytírejte a omezte na podlaze koberce, v těch se usazují nečistoty nejčastěji. Pokud budete chtít zatočit s prachem, utírejte poličky vždy odshora směrem dolů. Prach musí padat směrem k zemi. Jedině tak je možné ho pochytat do vysavače či na vlhký mop.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/co-je-prach-a-jak-ho-doma-ucinne-zbavit-v-ceskych-domacnostech-je-ho-nejvic-v-breznu-431393

https://institutzdravehobydleni.cz/dum-a-stavba-zdrave-bydleni/skodlivy-spolubydlici-prach/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.