Braňte se na své zahradě proti žravým pilatkám

pilatka

Pokud patříte mezi milovníky zahrad s ovocnými stromy a bohatou úrodou, pak byste měli bedlivě sledovat pohyb každého drobného hmyzu, který se u vás na pozemku může objevit. Například žravé pilatky, které nejsou na první pohled až tak nápadné, mohou zničit celou úrodu. Napadnou mohou nejen ovocné stromy, ale i okrasné keře, rostliny a jiné. Jak se takového nevítaného hmyzu můžete snadno zbavit?

Co jsou pilatky?

Pilatky, které si lidé pletou často s vosami, se dokáží usídlit téměř kdekoliv, třeba i na rozkvetlých růžích nebo čerstvě orosených keřích. Z kraje dubna vylétají a uhnízdí se například i v korunách stromů a v květech rozkvetlých rostlin.

Pilatky jsou drobné, asi tak 4-5 mm velké a dožívají se v dospělosti pouhé dva týdny. Napadají především peckoviny, tedy ovocné stromy jako jsou třešně, meruňky, višně a výjimku netvoří ani jabloně nebo švestky. Milují i angrešt, nebo červený rybíz. Nepohrdnou azalkami, ani okrasnými růžemi, najdete je zkrátka všude.

pilatka

Foto: Pixabay

Plody díky nim opadají ještě dříve, než stihnou dozrát. V plodech pak zůstávají nahlodané otvory, kterými se larvy dopravují tam i zpět. V místech, kde je plod postižen, se objevuje zpravidla i černý trus pilatek. Podle cest, které si larvy razí pak poznáte, zda je larva ještě uvnitř plodu či nikoliv. Pokud najdete uvnitř plodu cestu jen jednu, larva teprve dorazila a nyní se zavrtává. Je-li otvorů v plodech více, nejspíš už je larva dávno pryč.

Jak se pilatek zbavit?

Likvidaci pilatek lze provádět i ručně. Všechny spadené plody zkrátka posbírejte a odneste pryč. Larvy jsou zpravidla uvnitř všech těchto napadených plodů. Pokud vám na to vaše síly stačit nebudou, nezbyde nic jiného, než přizvat k sobě na zahradu přirozené predátory pilatek jako jsou kuklice, lumky, nebo lumčíci.

Žravým pilatkám však můžete dát stopku i v podobě lepivých destiček, které je nejlepší vyvěsit začátkem května. Jestliže jste dobu jejich rojení již propásli, nezbyde nic jiného než přistoupit k ráznému kroku v podobě chemické ochrany. Insekticidní přípravky pak použijte dle návodu a v pravidelných intervalech.

Pokud tedy objevíte na svých plodech černé tělo s průhlednými křídly, neváhejte a braňte se!

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/pilatky-na-zahrade-20230823.html

https://www.floranazahrade.cz/co-delat-aby-pilatky-neznicily-celou-urodu-svestek/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.