Bojujte se slimáky více způsoby. Jedině tak ochráníte úrodu

Stačí pár dní, kdy je pod mrakem a prší a slimáků se může najednou vyrojit až neuvěřitelně velké množství. Jak s nimi co nejlépe bojovat? Musíte zvolit kombinaci více různých strategií, omezit jejich množení a podpořit výskyt přirozených nepřátel na zahradě. A jak na to?

Kombinace více ochranných opatření proti slimákům

Hned na začátek je dobré zdůraznit, že aby byl boj se slimáky prospěšný a přinášel požadované výsledky, musíte kombinovat více různých strategií. Rozhodně nestačí spoléhat pouze na jednu babskou radu. Kromě zaručených tipů zkuste zapřemýšlet i nad celkovým opatřením například v rámci pořízení vyvýšených záhonů, na které se slimákům špatně leze a podobně. Klíčové je především zastavení jejich dalšího množení.

Staré dobré sbírání slimáků

Pokud máte na zahradě slimáků hodně, jinak to opravdu nepůjde. Každý sebraný jedinec se počítá, protože tak nemůže naklást vajíčka na vaší zahradě a nenadělá vám problémy v dalším roce. Jako prevence funguje i řádné kypření záhonů, kdy se vajíčka slimáků dostanou na povrch, kde si s nimi poradí ptáci. Kypření je dobré provádět na jaře i na podzim.

Bariéry a odchytová místa

Protože se slimáci neradi plazí po ostrých materiálech a předmětech, můžete toho využít ve svůj prospěch. Okolo záhonů nasypte nahrubo rozdrcené skořápky od vajíček. Jako samotná strategie to stačit nebude, takže je dobré připravit i nějaká odchytová místa. Jde o vyhloubené jámy, do kterých dáte nádobu s pivem. To slimáky přiláká na jedno místo, takže si výrazně ušetříte jejich sbírání.

Foto: Pixabay

Podpořte přirozené nepřátelé slimáků

I přesto, že jsou slimáci nechutní, existuje celá řada živočichů, kteří si na nich rádi pochutnají. Pokud je nalákáte do své zahrady, mohou vám významně pomoci s likvidací nevítaných slimáků. Mezi hlavní požírače slimáků patří ježci, ale i ropuchy, skokani nebo brouci střevlíci. Slimáka dokáže sníst také rejsek, slepýš nebo některé druhy ptáků. Jako efektivní likvidační četa fungují kachny i slepice.

Zdroj: https://www.nkz.cz/praxe/choroby-skudci/invaze-slimaku-do-vasich-zahrad-zacina-zacnete-s-nimi-bojovat-ihned-nejlepsi a https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/na-slimaky-plati-pivo-kachny-sul-pichlave-bariery-i-zahradni-jezirko.A090620_020819_hobby-zahrada_mce

Náhledové foto: Pixabay