Batáty

Batáty v domácnosti

Batáty jsou sladké brambory, které jsou dnes již k dostání zcela běžně v mnohých supermarketech. Mnozí šéfkuchaři jim dokonce dávají přednost ve svých jídelníčcích před bramborami klasickými. Pokud jsou pro vás batáty velkou neznámou a neznáte pro batáty recepty na úpravu, nemusíte smutnit. V následujícím textu se budeme této zajímavé plodině věnovat mnohem podrobněji a podíváme se na její hlavní přednosti.

Batáty vs. klasické brambory

Na rozdíl od klasických brambor byly batáty v minulosti zařazeny na seznam takzvaných superpotravin, které mají pro lidské tělo velký význam. Srovnání se nicméně nabízí, a tak se soustředíme na nutriční hodnoty ve 100 gramech batátů i brambor. Začít bychom mohli kaloriemi, u nichž jsou na tom batáty lépe, a to s hodnotou 86 kcal. U brambor činí hodnota 92, 1 kcal. Obsah sacharidů je v podstatě stejný, a to 20 g. Naopak u vlákniny vedou batáty, a to s hodnotou 3 g. U brambor je to jen 2,2 g. Glykemickýn index je vyšší kupodivu u brambor. Jeho hodnota činí 65 a u batátů 50. Méně kalorií a větší množství vlákniny jsou ukazatele hovořící jasně pro batáty.

Kuchyňské využití batátů

V kuchyni jsou batáty optimální zejména při přípravě i se slupkou. Pod ní a v ní se totiž nachází velké množství živin. Jestliže se rozhodnete batáty péct, budou po přípravě mnohem sladší. Výbornou volbou jsou batátové lupínky. Batáty pouze nakrájíte na velmi tenká kolečka, pokapete olivovým olejem a následně dáte upéct do trouby. Výborná je i kaše anebo smíchání batátů napůl s klasickými bramborami.

Spousty účinných látek

Není pochyb o tom, že batáty obsahují spousty lidskému tělu prospěšných látek. Výborné jsou jako prevence rakoviny a aterosklerózy či očních chorob. Draslík obsažený v batátech dokáže skvěle pomoct při fungování srdce a vitamíny přispívají k rychlejšímu hojení ran a regeneraci organismu.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *