Babské rady pro bělení prádla – kdy se hodí ocet a kdy naopak citron nebo prášek do pečiva

Prádlo

Kdo by nechtěl mít doma krásně čistě bílé prádlo beze stop zašednutí nebo zažloutnutí? „Zaručeně osvědčených“ lidových postupů a babských rad existuje celá řada – ne vždy je však aplikujeme správně a leckdy si tak můžeme co do bělosti prádla spíše uškodit.

Dobrým příkladem je použití citronu (nebo kyseliny citronové) a octa. Zatímco jeden z těchto prostředků má za úkol bělost prádla jen udržovat, ten druhý vám skutečně pomůže se získáním světlejších odstínů. A po čem tedy v případě potřeby sáhnout?

Když máte prádlo skutečně zaprané, použijte citron

Bělící síla citronu nebo kyseliny citronové je mnohem větší, než u octa. Použijete ji tedy ve chvíli, kdy už nejste se vzhledem svého bílého prádla vůbec spokojeni. A jak na to? I když některé postupy doporučují přidávat tyto ingredience přímo do praní, mnohem účinnější bude, pokud je použijete na namáčení. A to v dostatečném čase.

01_pradlo

Foto: Pixabay

A jak na to? Do kbelíku napusťte teplou vodu a vymačkejte do ní citron nebo v ní rozmíchejte lžičku kyseliny citronové, do takto připraveného roztoku poté namočte bílé prádlo a ponechte ho tam několik hodin. Nakonec vyperte jako obvykle.

A kupodivu stejné účinky má i prášek do pečiva nebo soda na pečení. Obojí rovněž použijte s předstihem. Pokud tyto prostředky přidáte až do samotného pracího cyklu, nebude jejich efekt tak účinný.

Jak si bílé prádlo udržet

Právě teď přichází ten správný čas pro použití octa. Ten už opravdu stačí jen přidat do praní a to do přihrádky, určené na aviváž. Stačí v běžném množství. Prádlo bude díky němu měkké a zachová si bělost. A žádného nepříjemného zápachu se rozhodně bát nemusíte.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://bydleni.instory.cz/tipy-inspirace/2106-trapi-vas-zasedle-pradlo-zapomente-na-draha-belidla-a-sahnete-do-spize.html

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.