Rekuperace tepla

5 výhod rekuperace tepla v domácích podmínkách

O rekuperaci jste možná slyšeli v souvislosti s provozem restaurace či hotelu. Ovšem, systém opětovného užití tepla je snadno aplikovatelný i v domácnostech, se stejnými výhodami, ze kterých se těší podnikatelé. Pět z těchto výhod jsme včetně dalších podrobností najdete na řádcích níže.

1.      Snižuje náklady na teplo

Při rekuperaci využíváte teplo, za které jste již jednou zaplatili. Místo toho, abyste toto teplo bez užitku vypustili do ovzduší, použijete jej k ohřevu výměníku rekuperační jednotky, který následně ohřeje studený vzduch proudící skrze jednotku z venku směrem do interiéru. Nekupujete tedy pořád nové a nové teplo, ale opakovaně využíváte velkou část tepla, za které jste zaplatili na začátku.

Rekuperační jednotky lze rozmístit do všech místností s obvodovými zdmi, od kuchyně přes koupelnu, obývací pokoj až ložnici. Ve všech těchto prostorách jednotky dokáží pracovat s teplem, které byste jinak vypustili oknem.

2.      Je bezobslužné

Rekuperační jednotky pracují neustále, odpadají Vám tedy starosti s přikládáním či na druhou stranu s otevíráním a zavíráním oken při větrání.

3.      Zvyšuje komfort pobytu v místnosti

Jednotky rekuperace zpravidla disponují filtrem, který je schopen odstranit ze vzduchu proudícího zvenčí odstranit zplodiny, pyly, alergeny i nadměrnou vlhkost. Bez ohledu na to, jak znečištěný je vzduch v okolí Vaší domácnosti (např. hustým provozem, průmyslovými objekty vypouštějícími zplodiny do ovzduší, zplodinami z komínů Vaších sousedů), k Vám domů se dostává čistý vzduch.

4.      Jejich instalace je snadná

Jednotky rekuperace se umisťují do otvorů ve zdech místností, v nichž chcete opětovně užívat „odpadové“ teplo. Abyste mohli jednotky umístit, je třeba do zdi vyvrtat otvor do 20 cm (záleží na konkrétním typu jednotky) s úhlem 1° – 3 ° tak, aby kondenzát mohl odtékat ven.

Po vyvrtání a zasunutí do otvoru je jednotky nutné připojit k elektrické síti a opatřit interiérovým a exteriérovým krytem.

5.      Bezpečnost

Vyvětrat nadměrnou vlhkost z kuchyně či koupelny není snadné a vyžaduje i desítky minut větrání či odsávání vzduchu. V případě, že potřebujete opustit domácnost a musíte tak nechat otevřená okna, podstupujete riziko vloupání (pokud bydlíte v nižších podlažích), případě vniknutí vody, ptactva apod. do místnosti. Ovšem, pokud pokud disponujete jednotkami pro rekuperaci, zbavíte se nadměrného tepla a vlhkosti snadno, rychle, bezpečně. Jak již bylo uvedeno výše, jednotky pracují vždy, když je zapnete a připojíte k elektrické síti, bez ohledu na to, jestli jste či nejste doma. Okna i dveře u Vás doma tak mohou zůstat zavřená.

Zdroje:

http://www.gt-energy.cz/cz/rekuperace-tepla

http://www.sobestacny-dum.cz/rekuperace-tepla-umi-snizit-naklady-na-teplo-v-ruznych-odvetvich-vyuzijete-ji-pro-vase-podnikani/

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *