5 tipů jak vybrat LED žárovky

LED osvětlení

LED osvětlení je dnes velmi často diskutovanou oblastí. Není se čemu divit, jelikož přinášejí maximální možnou úsporu. Pravda je taková, že pořizovací cena těchto žárovek je vysoká. I přesto se vyplatí jejich nákup. U něj byte ovšem neměli podcenit hned několik velmi důležitých ukazatelů kvality. Pokud se v této problematice neorientujete, jste na správném místě. Podíváme se na 5 základních tipů pro volbu LED osvětlení.

Výkon na prvním místě

Když jsou mnohdy LED žárovky v akci, mohou být přiškrceny z hlediska celkového výkonu. Na tuto skutečnost je třeba si dávat velký pozor. Orientovat byste se měli podle světelného toku, který se udává v lumenech a nikoli dle wattů, jako je tomu vláknových žárovek. Obecně platí, že například 50W odpovídá 550lm, Jinak ale na krabičce najdete přímo výkon i ve wattech.

Barva světla

U barvy světla je nutné dát pozor, jelikož vy sami si budete rozhodovat, do jakého odstínu bude interiér laděn. Barva se sice měří v kelvinech, nicméně obecně platí, že můžete mít studenou bílou, žlutou, anebo teplu bílou. Studená se volí spíše do exteriéru na veřejná prostranství. Do vnitřních prostor je nejvhodnější teplá bílá.

Patice žárovky

Volba patice žárovky se musí jednoznačně odvíjet od typu svítidla, do kterého patří. Klasiku představují velké závity, malé závity, anebo zástrčný systém bodových světel. Každý typ má svá specifika, své rozměry a není možné žárovku dát jinam,

Prosvětlený prostor žárovky

Každá LED žárovka dává zcela jiné světlo. Bodovky jsou typické zejména tím, že svítí pouze z horní části pod jedním úhlem. Pokud si koupíte standardní LED žárovku s malým nebo velkým závitem, bude vám svítit pouze část hlavy. Ideální je proto LED imitace klasické žárovky mající LED součásti uvnitř.

Kvalitu mnohdy nepoznáte

LED žárovky se zpravidla nekazí, nicméně je vhodně jednotlivé kusy nakupovat u spolehlivých prodejců. Celková životnost LED čipu se pohybuje okolo 50 000 hodin.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.