Znáte hmyzí hnůj? Má skvělé vlastnosti

hmyz

Pokud se chystáte po zimě oživit vaši zahradu něčím nespecifickým, pak sáhněte třeba i po nevšedním hnojivu. Dopřejte rostlinám co nejvíce živin a probuďte vaši zahradu k životu právě hmyzím hnojivem. Je lepší než to, které se vyrábí průmyslově. Hmyzí hnůj najdete i na českém trhu. Chybět tak nebudou květinám makro i mikro živiny mezi které patří dusík, draslík i fosfor.

Hmyzí hnůj má svá pravidla

Evropská komise stanovila pro výrobu hmyzího hnojiva jasná pravidla. Nemusíte se tedy obávat, že by vaše rostliny byly šizeny. Hmyzí hnůj podobně jako jiná organická hnojiva musí splňovat hned několik podmínek najednou.

Živočišný odpad z chovu hmyzu musí být před samotným prodejem vždy dostatečně opracovaný. Získaný produkt musí být po dobu jedné hodiny zahřátý minimálně na 70 stupňů. To proto, aby v něm došlo ke zničení všech patogenních mikroorganismů. Obsah mrtvého hmyzu v hnojivu může být maximálně 5 % do objemu, z celkové váhy pak může zaujímat jen pouhá 3 %.

hnojivo

Foto: Pixabay

Bezodpadové hospodářství

Hlavním cílem a myšlenkou proč hmyzí hnojivo využívat je minimalizování odpadu. Navrácení odpadu zpět do přírody se stává pro přírodu znovu obnovitelným a zároveň i dobře využitelným zdrojem. Tam, kde vznikne odpad, může vzniknout současně i dobrý zdroj. Bezodpadové hospodářství má velký význam i pro udržitelnost naší planety. Hmyzí hnojivo je pro zdravý růst rostlin a udržení půdy v dobrém stavu navíc velmi efektivní.

Mikrobiologická složka půdy je díky rozkladu hmyzího odpadu více odolná.  Sazenice jsou díky aplikaci hmyzího hnojiva více posíleny a dokážou více odolávat prudkým změnám. Záplavy, které se střídají s obdobími sucha a teplotními změnami vedou často ke zvyšování salinity půdy. S tím vším se rostliny daleko lépe vyrovnávají, pokud jsou hnojeny právě tímto hmyzím hnojivem.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/5-nejlevnejsich-nejucinnejsich-prirodnich-hnojiv-zkuste-hmyzi-hnuj-nebo

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.