Znáte černuchu? Pokud ne, napravte to. Dokáže být užitečná

černucha

Černucha připomíná na první pohled o něco větší zrnka setého máku. Lidé si často tuto rostlinu pěstují doma. Jedná se totiž o léčivku, která dokáže působit nejen protizánětlivě. Zbavit dokáže vaše tělo mikrobů. Semena jsou vzácná a působí podobně jako přírodní antibiotikum.

Jak zasadit černuchu

Černuchám svědčí teplo i světlo, ozdobit si jimi můžete i váš záhon na zahradě. Výhodou je, že se rostlina množí sama výsevem přímo na jednom místě. Zasadit ji můžete nejlépe do propustné půdy během měsíce dubna. Dejte pozor především na přemokření půdy. Kořeny by jinak zahnily.

Černucha podporuje imunitní systém

Bioaktivní složky, jenž se ukrývají v semenech, stimulují především funkci bílých krvinek, které mají za úkol chránit organismus před vstupem jakékoliv infekce. Pravidelným užíváním semen z černuchy lze podpořit hlavně obranyschopnost organismu.

Po požití se zlepší i zažívání

Semena černuchy přispívají i k přirozenému rozkladu přijímaných potravin. Usnadňují proces trávení, při kterém lze lépe vstřebávat živiny. Pokud někdo trpí na onemocnění jater, má černucha pro tento tip lidí obrovský význam.

Prevence problémů s trávením

Užívání semen z černuchy přispíváte zároveň ke zlepšení trávení, ale i nadýmání, zácpě, nebo i častému říhání z přejídání. Pro ty, kdo trpí plynatostí a městnáním jídla, je černucha jako stvořená. Tento bylinný zázrak se díky blahodárným účinkům jistě každému zalíbí.

Černucha neboli černý kmín

Tento přírodní zázrak napomůže i při regulaci krevního cukru. Černucha obsahuje látku zvanou thymochinon, která má za úkol snižovat cukr v krvi. Má zároveň dobrý vliv i na ledviny a nervovou soustavu.

Jako prevence aterosklerózy či srdečních onemocnění by se černucha mohla řadit na žebříček první pomoci. Přispívá ke zdravému rozšiřování cév, které vede zároveň i ke zlepšení tělního oběhu. Černucha patří ke zdravým antioxidantům, pořiďte si ji i vy, nebudete rozhodně litovat.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zdravi/cerny-kmin-ucinky/

https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/cernucha-pestovani-koreni

Náhledové foto: Afifa Afrin, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.