Počítač

Změřte si rychlost internetu přesně a správně – pomůžeme vám i s interpretací výsledků

Nejspíš to také znáte. Chcete si tak trochu zasurfovat, ovšem vaše internetové připojení je proti. Seká se, pomalu načítá stránky a o nějakém rychlém stahování také nelze mluvit. A co tedy s tím?

Programů, které nám umožňují změřit rychlost našeho internetového připojení, jen dnes na internetu dost a dost. Namátkou například netmetr.cz nebo velmi oblíbený nástroj speedtest.net. Jak si však být jistí, že měříme skutečně správně a s vyloučením všech negativních okolností?

Zaměřte se na to, kde internet měříte

Především potřebujete moderní PC s dobrým operačním systémem. Pokud ho nemáte, případně si nejste jistí jeho správným nastavením, nebude mít asi měření příliš smysl. Vždy také měřte pouze PC připojený k modelu ethernetovým kabelem. Určitě se nesnažte měřit Wi-Fi. Ta bývá pomalá vždy a o skutečné rychlosti připojení tedy mnoho nevypovídá.

Počítač

Foto: Pixabay

Internet si mnohdy nechtěně zpomalujeme sami

Dále se ujistěte, že vám na pozadí neběží procesy, které aktuálně rychlost vašeho připojení zpomalují. Stahujete svou oblíbenou hudbu, streamujete nebo skypujete? Pak s tím skončete. A zároveň také od modemu odpojte všechna další zařízení – jeden modem, jeden PC. Jinak se ani rychlost připojení řádně měřit nedá.

Co vyčíst z naměřených hodnot

Máte hotovo? Gratulujeme. Tak se podívejte na to, jakou rychlostí vaše internetové připojení aktuálně disponuje. Máte-li pouhých 20 Mb/s, pak vlastníte pouze nezbytný standard. Stačí na brouzdání po oblíbených magazínech, pustí vás do e-mailu nebo přehraje videa v nízké kvalitě, ale to je asi tak vše. 50 Mb/s už je poměrně slušná rychlost. Vystačí na streamování, internetovou televizí, skypování i na HD kvalitu videí. Pokud však milujete on-line hry a rychlé stahování, měla by se vámi naměřená rychlost pohybovat okolo 100 Mb/s, jinak se zbytečně připravujete o herní zážitek.

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

8 komentářů

 1. Svatoslav Odpovědět

  100 Mb/s a kde je vemu?Mám po kabelu mám i optiku. máme digi ústřednu a víc jak 45 Mb/s
  nedostanu.Pěknej blábol, i s tímhle připojením hraje syn online nové hry.
  Paní redaktorka asi neví o čem píše.

  1. Milan Odpovědět

   Souhlasím, my 4 členná rodina, 2x IPTV, netflix, youtube,atd., vše v HD kvalitě, distanční výuka, plus normální provoz, vše s 30mbps s prstem v nosu. Že by nějaká zaplacená lobby?

 2. prkno Odpovědět

  Poskytovatelé netu používají kouzelné slůvko AŽ,to značí že taková slibovaná rychlost je utopie a když dostanete polovinu je moc dobře

 3. Morris Odpovědět

  Článek naprosto vypovídající o hovně! 20 Mb/s nezbytný standard a video jen o nízké kvalitě??? Co má autor za připojení, že si dovolí tohle napsat???

 4. Tom Odpovědět

  kdo tyhle lejna píše? na hraní stačí úplně v klidu 5mbit, většina her běhá i na 2mbit… full hd video na YT taky v klidu pokreje 5mbit

  stejně tak wifi je naprosto v pohodě a dneska už v v klidu supluje kabel, na rychlosti to člověk nepozná

  paní pisatelka by se měla vrátit k plotně a nepsat o něčem, čemu nerozumí….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *