Získat hypotéku bude ještě složitější. Začaly platit nové limity

Kdo si ještě nestihl pořídit vysněnou nemovitost, bude to mít ještě o poznání těžší. Kromě již dříve zavedených pravidel a vysokých cen nemovitostí samotných se do hry přidávají limity pro získání hypotečního úvěru. Na pořízení vlastního bydlení tak již řada rodin nemusí dosáhnout. Jaké jsou novinky?

Jen 80 % z hodnoty nemovitosti

Aktuálně je v platnosti omezení, kdy hypotéka nesmí přesáhnout 80 % LTV, což je poměr výše hypotéky k hodnotě nemovitosti. Dříve byl limit 90 %, který stále platí pro žadatele mladší 36 let. Pro bezproblémové získání hypotéky s výhodnějším úrokem tak budete potřebovat naspořit alespoň 20 % z ceny plánované nemovitosti. Pokud hledáte nemovitosti s cenou kolem 3,5 milionů, budete muset mít ze svého 700 000 korun.

Poměr měsíčního příjmu a výše splátky

Dalším důležitým limitem, který banky prověřují při žádosti o hypotéku je poměr výše měsíčního příjmu a splátky. Ta by měla být maximálně 45 % z měsíčního příjmu žadatele. Při čistém příjmu 35 000 korun, by tak měsíční splátka hypotéky měla být maximálně 15 750 korun. Pro žadatele do věku 36 let platí zvýšený limit až 50 %.

Zároveň s tím souvisí limit, který ukládá, kolik peněz vydá dotyčný na splacení svého dluhu. Maximálně si tak můžete půjčit 8,5násobek ročních čistých příjmů. Pro mladé žadatele do 36 let je limit zvýšen na 9,5násobek.

Foto: Pixabay

Obnovení limitů z roku 2020

Výše uvedená opatření jsou v podstatě znovu obnovená. Poprvé byla v platnosti na začátku roku 2020, ale později byla kvůli pandemii zrušena. Od roku 2020 se tak hypoteční trh potýkal s jistým rozvolněním a získat hypoteční úvěr tak nebylo tolik složité. To se však mění, a navíc se k tomu přidávají i ceny nemovitostí, které za dva roky stihly ještě o nějaký kus vyrůst. Navíc se přidává vyšší tempo inflace.

Zdroj: https://www.penize.cz/hypoteky/431952-omezeni-hypotek-prisnejsi-limity-cnb-zacinaji-platit

Náhledové foto: Pixabay