Základy správné péče o okna pro maximální úsporu energií při vytápění

Jedním z míst, kde dochází k největšímu úniku tepla z bytu či rodinného domu, jsou tradičně okna. Pokud jsou starší a špatně těsní, může to znamenat velké tepelné ztráty, což se projeví na vašem komfortu uvnitř, ale i na tom, jak velké účty za energie budete platit. Na co si dát tedy u oken pozor a jaké jsou základní pravidla, díky kterým snížíte účty za energie na vytápění.

Pravidelná kontrola těsnění

I ta nejlepší plastová okna jsou jenom tak dobrá, jak kvalitní je jejich těsnění. A to je potřeba po čase vyměnit snad u všech dostupných modelů oken. Těsnění jsou totiž z plastových materiálů, které se časem opotřebují, zkřehnou a ztratí své optimální vlastnosti. Z toho důvodu je nutné jednou za několik let provést kompletní výměnu těsnění v oknech. O jak velký interval mezi jednotlivými výměnami půjde záleží na tom, o jaký druh těsnění se jedná a jaká je jeho kvalita. Roli může hrát i to, jak často dané okno otevíráte. Základní výměnu těsnění můžete s trochou šikovnosti zvládnout sami, pro nejlepší výsledek se ale vždy vyplatí domluvit se s profesionálem.

Výměna starých oken za nová

Velkou změnou z pohledu zlepšení izolačních vlastností, je výměna starých oken za nová. Především u starších nemovitostí, kde byla dříve špatně těsnící okna může být změna za moderní plastová opravdu výrazným zlepšením. V některých případech je navíc možné využít dotační programy, díky kterým získáte příspěvek na výměnu starých oken za novější, která jsou energeticky úspornější.

Foto: Pixabay

Seřízení a promazání jednotlivých součástí mechanismu

Kromě samotné výměny těsnění je dobré se jednou za rok zaměřit na fungování mechanických součástí okna. Jde o kliku a otevírací mechanismus. Ten si pro hladký chod zaslouží promazání a případné seřízení. U nových oken, která jsou ještě v záruce, mohou být první servisní intervaly zdarma či součástí zákaznické péče. Dopředu si tak zjistěte, jestli nemáte na něco podobného nárok a jestli se vám někdo nepřijde postarat o okna.

Zdroj: https://www.pellabranch.com/blog/global-blogs/window-maintenance/

Náhledové foto: Pixabay