Zahradní domek

Základní údržba zahradních domků

Pokud se řekne zahradní dům, neodmyslitelně k němu patří voňavé a nalakované dřevo. Jelikož je dřevo přírodní materiál, je s údržbou dřevěných zahradních domků spojeno trochu více povinností. Věřte však, že dřevo do zahrady zapadne mnohem lépe než plast. Slunce, vítr, déšť i vlhkost jsou nepřáteli dřevěných domků. Jestli tedy nechcete, aby váš zahradní domek na nářadí či altán chátral, musíte provádět pravidelnou údržbu.

Bez nátěrů to nejde!

Pokud opomenete pravidelné obnovování ochranného nátěru vašeho zahradního domku či přístřešku na auto, váš zahradní domek bude chátrat a opravdu nebude vypadat jako nový. Jen díky vhodným nátěrům získáte pro svůj zahradní domek dlouhodobou a bezproblémovou životnost.

Voda a vlhko – nepřítel číslo 1

Kontrola střešní krytiny je velice důležitá, pokud objevíte místo, kterým by mohlo do zahradního domku zatékat, neprodleně střechu opravte. Zahradní domky jsou často vybaveny i okapy, takže je důležité pravidelně okapy čistit a popřípadě i natřít ochranným nátěrem, aby nedocházelo k proděravění okapů. Pokud budou okapy zanesené, voda přestane správně odtékat a začne stékat po stěnách domku. Tato skutečnost může způsobit chátrání celého objektu. Vlhké stěny jsou ideální pro tvorbu plísní a dřevokazných hub. Boj s biotickými škůdci je velice náročný, často i beznadějný, na trhu však najdete lazury, které váš zahradní domek, přístřešek na auto i altán ochrání i před těmito nepřáteli.

Boj proti dřevokazným škůdcům

Vedle plísní a hub může váš zahradní domek napadnout i dřevokazný hmyz. Nátěry se rozdělují na preventivní a sanační a aplikují se nátěrem, postřikem, ponořením nebo tlakovou impregnací. Pokud je vaše chatka těmito škůdci napadená, může dojít i k nenávratnému poškození části objektu. Boj s dřevokaznými škůdci patří mezi ty nejtěžší, proto by se prevence neměla podceňovat.

Zdroj náhledového obrázku: domky-delta.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *