Základní pravidla pro čištění čalouněného nábytku

sedačka

Čalouněný nábytek je nedílnou součástí bytů, kanceláří i dalších interiérů. I čalouněný nábytek však může dojít újmy a skončit znečištěný skvrnami nejrůznějšího původu. Ne vždy je potom úplně snadné se těchto skvrn zbavit tak, abychom současně nepoškodili vlastní čalounění. Pokud se do čištění pustíme, je proto třeba dodržovat některá základní pravidla. Pro čištění textilního čalounění platí ta následující.

Zvažte přizvání odborníka

Jako první pravidlo lze označit to, že v některých specifických případech je na místě neriskovat a raději přizvat odborníka. Ne vždy je totiž člověk schopen rozpoznat konkrétní materiál a posoudit, zda nevyžaduje speciální péči. Takové opomenutí by mohlo znamenat i poškození nábytku.

Týká se to především případů, kdy je třeba vyčistit starožitný nebo zvlášť cenný nábytek. I v případě čištění většího počtu kusů nábytku je lepší svěřit práci specializované firmě. V ostatních případech se do toho ale můžete pustit sami.

čalounění

Foto: Pixabay

Příprava na čištění

Pokud se tedy rozhodnete pro čištění svépomocí, je třeba si skvrnu, které se chcete zbavit, nejprve připravit. Skvrnu a její okolí důkladně vyluxujte, případně vykartáčujte. Vždy ale používejte kartáč s velmi měkkými štětinami, u kterého nehrozí, že by čalounění prodřel. Poté teprve přijde čas na vlastní čištění s použitím čistícího prostředku.

Vlastní čištění čalounění

Na vlastní čištění textilního čalounění existuje na trhu celá řada čistících prostředků, jak těch suchých, tak mokrých. V případě, že budete používat ty mokré, s vodou je lepší to nepřehánět, mohlo by totiž dojít k poškození výplní nebo narušení případných lepených spojů. Vždy proto skvrnu jen lehce navlhčete.

Při čištění kartáčkem nebo látkou je třeba vykonávat pohyby od okraje skvrny směrem do jejího středu. Je to důležité proto, aby nedošlo k rozšíření skvrny. Velmi důležité je také to, aby po čištění skvrna skutečně dokonale proschla předtím, než nábytek začneme opět používat.

Zdroje informací: https://czzidle.cz/jak-vycistit-calouneny-nabytek/

https://www.living.cz/jak-efektivne-cistit-calouneny-nabytek/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.