Zabraňte divokým prasatům přístupu na pozemek. Jde to jednoduše

divočák

Mnohdy se stává, že na váš pozemek zavítají nezvaní hosté, kteří vyhrabávají z půdy potravu. Bývají to často divoká prasata, která dokáží rozrýt svým čumákem celou zem. Vhod jim přijdou kořínky rostlin, hlízy, brouci, larvy housenek, žížaly, ale někdy i drobní hlodavci jako jsou například myši, nebo krtci.

Divoká prasata a zahrady

Prasata jsou aktivní především v období jara nebo podzimu. Lze je ale očekávat i v období mírné zimy. Na některých polích nebo loukách můžeme často vidět velké rozryté kruhy, které však na svém vlastním pozemku asi chtít nebudeme.

Před prasaty se musíme umět dostatečně účinně bránit. Určitě si na svém pozemku vybudujte pevný plot ze dřeva, kovu nebo kamene. Přístupu divokých prasat na zahradu je potřeba co nejlépe zamezit. Plot musí být pevný, vysoký a stabilní. Vzhledem k tomu, že některá prasata umí poměrně dobře skákat, je výška plotu důležitější, než by se mohlo zdát. Plot musí být také ve spodní části pevně ukotven, některá prasata se umí dobře a rychle podhrabat.

Pokud máte dostatek financí, můžete si na svůj plot nechat nainstalovat také elektrický ohradník. Prasatům jistě neublíží, pokud dostanou trochu za vyučenou, což je od dalšího vnikání na váš pozemek účinně odradí. Další možností je pachový plot, který díky nainstalovaným intenzivním pachovým stopám odradí i ta nejhladovější prasata. Další možností jsou ultrazvukové plašičky nebo zdroj standardního hluku.

divočák

Foto: Pixabay

Co když už prasata škodu způsobí?

Když už divoká prasata na pozemek proniknou a poničí jej, za určitých okolností lze žádat o odškodné. Žádat o úhradu škod ale můžete jen tehdy, pokud je váš pozemek v honebním stavu. To znamená, že se můžete v případě škody obrátit přímo na představitele honebního společenstva, případně můžete požádat myslivecký spolek. Užitečné je i vhodné a včasné pojištění.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/zpusobila-vam-divoka-prasata-skody-na-pozemku-co-delat-a-kam-se-obratit-rozpracovano/

https://vyplasto.cz/chrante-svuj-pozemek-proti-divokym-prasatum/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.