Co dělat, když nezvládáte splácet hypotéku. Prodej nemovitosti je až poslední možností

Pokud vám aktuálně končí fixace a nové splátky hypotéky jsou příliš vysoké a trochu nad možnosti vašeho stávajícího rozpočtu, nabízí se hned několik různých řešení. Prodej nemovitosti je přitom až poslední a úplně krajní z nich. U hypotéky totiž existuje řada záchranných mechanismů, jak si můžete pomoci při potížích se splácením a opět se dostat do vyváženého tempa.

Kontaktujte banku a situaci aktivně řešte

Pokud zjistíte, že se dostáváte do finančních problémů, je důležité na nic nečekat a situaci aktivně řešit. To znamená kontaktovat banku, u které máte hypotéku vedenou a přeptat se na možnosti. Jakmile se totiž dostanete do prodlení se splátkami, bývá případné řešení o poznání složitější a výčet možností se rapidně zmenšuje.

Využijte pojištění schopnosti splácet

Jestliže si společně s hypotékou platíte ještě pojištění schopnosti splácet, může právě teď být čas na jeho využití. Pokud splníte potřebné podmínky, pojišťovna za vás může uhradit některé splátky a to třeba i na období až jednoho roku. Kontaktujte proto také pojišťovnu, kde vám doporučí, co dělat.

Odložení nebo snížení splátek

Jako jedno z prvních řešení nabízí většina poskytovatelů hypotečních úvěrů možnost odkladu nebo snížení splátek. Jedná se o přechodné řešení na kratší období. Odklad může být dlouhý maximálně šest, ale až dvanáct měsíců, což záleží na konkrétní bance. Podobně je to i pro snížení splátek. Pro tento krok je zpravidla možné jednoduše zažádat přes internetové bankovnictví nebo na pobočce. Musí to však být v dostatečném předstihu před splatností další splátky. Pamatujte také na to, že každá takový odklad nebo snížení splátek zanechá zápis v registru, což může zkomplikovat žádosti o jiné úvěry.

Při změně fixace můžete nastavit delší splácení

Pokud máte aktuálně období končicí fixace a nová splátka je příliš vysoká, může pomoci rozložení úvěru na delší časové období, čímž se měsíční splátka může o něco snížit. Problematická je však situace, kdy již máte hypotéku sjednanou na nejdelší možnou dobu. S úsporou výdajů za půjčky přitom mohou pomoci i nejrůznější konsolidace do výhodnějších finančních produktů.

Zdroj: https://www.living.cz/hypotecni-desatero-nezvladam-splacet-stavajici-hypoteku-tim/ a https://www.newstream.cz/money/sedm-scenaru-co-delat-kdyz-na-splatky-hypoteky-uz-nezbyva

Náhledové foto: Pixabay