02_cteni

Vytvořte si doma čtecí koutek

Důvodů, proč číst knížky, je celá řada. Pro většinu lidí je ale tím hlavním důvodem to, že díky knihám mohou alespoň na chvíli zapomenout na své starosti, odpočinout si a být chvíli sami, jen a pouze se svojí knihou. Číst se dá samozřejmě prakticky kdekoliv, pokud ale po knize saháte často, vyplatí si upravit nějakou část bytu do podoby čtecího koutku. To samozřejmě neznamená žádné stavební úpravy, ale spíše drobné poupravení nějakého málo využívaného rohu ve vaší domácnosti. Neexistují přitom žádná striktní pravidla pro to, jak by měl takový čtecí koutek vypadat. Jde spíše o několik málo obecných tip. Koneckonců, možná, že už svůj čtecí koutek máte.

Co definuje čtecí koutek?

Prostor, který si chcete upravit jako čtecí koutek ve skutečnosti vůbec nemusí být poblíž knihovny. Knížku si sebou přinesete. Mnohem důležitější je pohodlné sezení. Ideální je měkké, hluboké křeslo s přehozem. Pro ještě větší pohodlí je vhodné přidat si ke křeslu stoličku na nohy.

Druhou důležitou věcí je pro čtecí koutek osvětlení. Z tohoto pohledu je vhodná poloha u okna, ale bez umělého osvětlení se samozřejmě neobejde. Mělo by jít o světlo, které lze namířit přesně na knížku a intenzitou by mělo být dostatečně silné, přitom však příjemné.

Zásadní podmínkou potom je, aby byl koutek klidný. Když si v něm čtete, neměli by tudy procházet ostatní členové rodiny.

01_cteni

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Stoleček a to ostatní

Ve čtecím koutku by neměl chybět malý stoleček, na který si můžete odložit jak knížku, tak skleničku dobrého vína, jež ke knížce také patří. Využití jistě najde i teplá deka a měkké polštáře.

Čtecí koutek je obecný pojem a vejde se pod něj vlastně cokoliv. Důležité je to, abyste se v něm cítili dobře. Vyzdobte si jej proto čistě podle svého. A nebojte se jej využívat, čas strávený s dobrou knihou má  totiž nesmírně očistný účinek.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *